Chorvatský Trogir – lázeňské město, které nesmíte minout

Chorvatský Trogir – lázeňské město, které nesmíte minout

Chystáte se do Chorvatska a přemýšlíte, které místo byste neměli minout? Vaší pozornosti by určitě nemělo uniknout krásné lázeňské město Trogir. Toto město leží mezi ostrůvkem Čiovo a pevninou hned na pobřeží zálivu Kaštelanski a napočítali byste v něm kolem 12 000 obyvatel. Turisté si toto místo již velmi oblíbili a to především díky jeho romantické a zároveň historické duši. Toto krásné městečko již existuje dvě tisíciletí a rozhodně není divu, že se po takové době dostalo i na Seznam světového dědictví UNESCO.

Trogir neboli Malé Benátky

V Trogiru si přijde na své opravdu každý. Kochat se zde můžete opravdu výjimečnou architekturou, kulturou a také především velkým množstvím malých spletitých uliček. Právě díky těmto uličkám dostalo toto město přezdívku Malé Benátky.

Seznam světového dědictví UNESCO

Na tento Seznam se dostala stará zástavba města, která pochází již ze 13. století. Tento zápis si město zasloužilo díky svému kamenickému a sochařskému umění. To bylo totiž na svou dobu opravdu velmi ojedinělé a krásné.

Co rozhodně navštívit?

Město se dělí na východní a západní část a tyto dvě části spojují společné hradby, které vás jistě uchvátí. Za těmito hradbami najdete bránu, kterou vstupujete na pláž a otevírá se vám tak krásný pohled na moře. Tato brána pochází z roku 1656 a vystavěna byla v barokním stylu. Déle byste rozhodně neměli minout palác Čipioko. Jde vlastně o dva paláce, které se dělí na velký a malý. Vznikli zkombinováním románských staveb z 15. století. Za návštěvu také rozhodně stojí Katedrála svatého Vavřince. Tato katedrála byla stavěna již od 13. století a hotova byla nejspíš až ve století sedmnáctém. Najdete v ní mimo jiné mistrovské dílo sochaře Radovana. Toto dílo je považováno za to nejlepší, co v románsko-gotickém stylu můžete v celém Chorvatsku vidět. Za vaši návštěvu také rozhodně stojí i pevnost Kamerlengo, Knížecí palác či hodinová věž z 15. století.

Jakým aktivitám se lze věnovat?

Pokud již máte dost kultury a chození po památkách, udělejte si odpočinkový den. V Trogiru je vždy co dělat. Pokud rádi sportujete, můžete si vybrat z velkého množství různých aktivit. Velmi populární je tu například surfování, potápění, ale také nám blízký běh nebo tenis. Rozhodně zde také najedete výborné restaurace, kde si budete moct dopřát místní speciality a ještě si zpříjemnit večer poslechem příjemné hudby. Den si také můžete zpříjemnit procházkou, nebo vyjížďkou po okolí. Bude tu na vás čekat příjemná zeleň, kde se budete moci schovat před sluncem. Pokud se rozhodnete vydat se na pláž, ani tak nebudete litovat. Budou tu na vás čekat krásné, čisté, spíše kamenité pláže. Nejznámější místní pláže se jmenují Pantao nebo Kava. Pokud ale nemáte rádi mačkat se na jednom místě s velkým množstvím lidí, určitě zde najdete i zapadlé místečko, ze kterého si budete moci udělat vaší soukromou pláž.

Mohlo by se vám také líbit

Levné Chorvatsko láká na robinsonády, apartmány i hotely

Levné Chorvatsko láká na robinsonády, apartmány i hotely

Autobusem do Chorvatska? Proč ne!

Autobusem do Chorvatska? Proč ne!

Pronájem lodi-dovolená pro každého

Pronájem lodi-dovolená pro každého

Hledáte ubytování v Chorvatsku?

Hledáte ubytování v Chorvatsku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *