Římský Kapitol

Římský Kapitol

Hlavní město Itálie – Řím, bylo a je zároveň asi i městem historicky nejdůležitějším i nejznámějším. Nejvýznamnější místo, které dřív bylo symbolické centrum římského světa, je Kapitol. Byl tu vystavěn vlastně nejdůležitější chrám celého města. Byl zasvěcen Jupiterovi, který podle bájí měl nesmírnou moc nad městem. A to sice buď ho ochránit, nebo zničit.

Jelikož Kapitol věkem začal jaksi upadat, papež Pavel III. zadal Michelangelovi nelehký úkol. A to sice znovu Kapitol oživit. Ten tedy v 16. století vytvořil lichoběžníkové náměstí Piazza del Campidoglio spolu se širokým schodištěm Cordonata, které na vrcholu střeží dvě sochy Kastora a Polluka. Na náměstí stojí budovy, kde jsou dnes soustředěna Kapitolská muzea, která v sobě ukrývají spoustu vysoce cenných sbírek a jednotlivých kusů umění. Z těch nejznámějších uměleckých kousků můžeme vidět například torzo slavné sochy Diskobolos, sochu Umírající Gal, v Síni filosofů si můžeme prohlédnout několik bust řeckých politiků a vědců. I zde se jedná o římské kopie řeckých soch. Z obrazů spatříme slavný portrét Jana Křtitele od Caravaggia, či Únos Sabinek od Pietra da Cortony.

Pod Kapitolem nalezneme fórum, což je středisko společenského, politického a obchodního života. Nejznámější je asi Trajánovo fórum a Forum Romanum. Zde se soustředil vlastě veškerý oficiální život. Nad fórem se tyčí pahorek Palatin, kde se odehrává pověst o založení Říma. Vypráví se, že právě v těchto místech ho Remus v 7. století před Kristem založil.

V okolí fór a Kapitolu také nalezneme Koloseum. To je zase pro změnu centrum zábavy. Do Kolosea se vejde až 55 000 diváků. Postaveno bylo císařem Vespasiánem v roce 72 po Kristu a pořádali se tu opravdu krvavé zápasy s divokými zvířaty, či zápasy gladiátorů.

Řím je obrovské město a je v něm k vidění ještě daleko více zajímavostí.

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Netradiční dovolená na farmách v Jižním Tyrolsku

Netradiční dovolená na farmách v Jižním Tyrolsku

Akvárium v Cattolice

Akvárium v Cattolice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *