Průvodce dovolenou v Řecku

Průvodce dovolenou v Řecku

Plánujete dovolenou v Řecku? Pod Řecko spadá více než 1 000 ostrovů (nikdo si není úplně jistý, kolik jich je), obydlených je pouze 227. Jak tedy najít nejlepší dovolenkovou destinaci?

Dovolená v Řecku vyvolává představu idylických ostrovů, dlouhých písečných pláží, sluncem vybělených zřícenin a tyrkysově modrého moře. Ano, přesně takhle to vypadá.

Kouzelné řecké ostrovy

Začneme u ostrovů. Známé jsou Kyklady, které leží docela blízko Aténám. Nejpopulárnější z nich jsou ostrovy Santorini a Mykonos, které jsou skalnaté a suché, známé pro své ikonické stavby. Bohužel jsou to spíš komerční a drahé ostrovy, nachází se na nich spousta pětihvězdičkových hotelů, které přitahují turisty hledající pozlátko a přepych. Toužíte-li po soukromí a skromnějším pohodovém odpočinku, nebude to nic pro vás.

Na druhé straně Egejského moře, poblíž Turecka, jsou roztroušeny Dodekany. Známý je Rhodos se svým úchvatným středověkým městem a maličký Patmos s nadčasovými kláštery. Severovýchodně v Egejském moři se nachází Lesbos a Chios se středověkými vesnicemi.

Největší řecký ostrov, Kréta, hrdě stoupá z Libyjského moře a blíží se k severní Africe. Zapomenout nesmíme ani na Korfu v Jónském moři. Zde často narazíte na výhodné nabídky ubytování, nechybí úžasné pláže.

Co se dá vidět na pevnině

Když se zaměříme na pevninu, určitě byste neměli vynechat archeologické lokality – Asklépiův chrám v Epidauru a Olympii. To se pohybujeme na západě. Jižněji je zajímavé město Kalamata, které je známá pěstováním oliv. Na severu leží známá Soluň. Je však pravda, že pokud toužíte po překrásných plážích a modrém moři, lepší pro vás budou ostrovy.

Kdy se do Řecka vydat

Teplé a slunečné dny jsou po celém Řecku od června až do září. Je to tedy země vhodná i pro dovolenou mimo sezónu, kdy jsou ceny za zájezdy i letenky nižší. Vrchol zažívá turistická sezóna v červenci a srpnu, takže jestli se chcete vyhnout davům, třeba teď je ideální chvíle.

Jak se tam dostat

Samozřejmě je možné dojet tam vlastním automobilem. Nejhorší cesta je česká D1, pak jsou silnice pěkné. Vzdálenost se liší podle lokality, ale vyjde to asi na 1 600 km, což je pro představu zhruba 2krát tolik jako cesta do Chorvatska.

Pohodlnější je cesta letadlem, kterým se dostanete přímo na ostrov. Nejlevněji vás to vyjde, pokud budete schopní dojet na nějaké zahraniční letiště (Frankfurt, Vídeň, Wroclaw, …). Když se podíváme na levnější letecké společnosti, z Prahy létá například WizzAir. Jinak se ceny pohybují okolo 3 000 Kč. Ovšem najít opravdu výhodnou nabídku jak ubytování, tak dopravy, není nic jednoduchého. I když se to asi nezdá, na výhodnější částky se dostanete, jestliže využijete nabídky nějaké cestovní kanceláře. My doporučujeme cestovní kancelář Viamare, která se na zájezdy do Řecka specializuje již přes 20 let a i nyní na konci sezóny vám může nabídnout výhodné last minute zájezdy.

Pár rad na závěr

Jako všude jinde tady platí, že nakupovat je nejlepší v supermarketech ve městech (mají tam třeba Lidl). Malé obchůdky a bary na pláži jsou o hodně dražší, ale záleží hlavně na letovisku, jaké zvolíte. Připravte si s sebou eura, obchody akceptují karty Mastercard.

Odcestovat můžete jen s občankou, ale pozor na děti. Jsou-li starší 2 let, potřebují mít vlastní pas. Nestačí, že jsou zapsané ve vašem pase či občance.

Ať už plánujete Řecko ještě teď na září, nebo včas přemýšlíte o dovolené v příštím roce, přejeme, ať se vydaří. Třeba se vám tam zalíbí natolik, že budete toužit pořídit si vlastní řecký ostrov. Loni je země začala rozprodávat.

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Dovolená v Lindos Princess (Řecko/Rhodos)

Dovolená v Lindos Princess (Řecko/Rhodos)

Řecké městečko Lindos

Řecké městečko Lindos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *