Chrám Athény Parthenos

Chrám Athény Parthenos

Chrám Parthenon, čnící nad městem Athény, na slavné athénské Akropoli, byl a nadále zůstává symbolem města. I když už z něho zbyl jen zlomek toho, co býval.

Stavba byla zahájena v roce 447 před Kristem, přičemž práce na něm trvaly po dobu devíti let a je zasvěcen bohyni Athéně Parthenos, jejíž socha byla uschována přímo uvnitř chrámu. Socha byla 12 metrů vysoká a zhotovil ji vynikající řecký sochař – Feidias.

Parthenon byl rozdělen na dvě celly. Východní a západní. Právě v té východní, spolu s oběťmi jí věnovanými, stála socha Athény Parthenos. Socha byla vyvedena chryzelefantinovou technikou, což znamená, že byla ze zlatého plechu a slonoviny. Dílo to muselo být opravdu impozantní, bohužel originál se do dnešních dob nedochoval a tak si v Národním archeologickém muzeu můžeme prohlédnout alespoň římskou repliku, nebo-li napodobeninu. Ta má však bohužel k originálu hodně daleko. Západní cella, což byla vlastně zadní místnost, sloužila kněžkám.

Chrám Athény ParthenosStřechu nesly dřevěné nosníky, ale tašky byly vyrobeny z mramoru. Vnější sloupy byly dórského typu, tedy ty nejjednodušší a byly kanelovány, což znamená, že v nich byly vryty svislé čáry, tzv. vrypy. Nad sloupy na tzv. architrávu byl vnější vlys, který se skládal z triglyfů a metop. To sloužilo k vyzdobení chrámu.

Vnitřní sloupy, rovněž v dórském slohu, tvořily většinou dvě řady. Chrám byl opravdu geniálně řešen, je jen škoda že za ta léta své existence sloužil jako kostel, mešita a prachárna. Kvůli tomu zřejmě také v roce 1687 explodoval, což způsobilo opravdu rozsáhlé škody. Poté nastalo vyvážení některých částí ozdob chrámu, či sochařských prací do muzeí v západní Evropě. Dnes je však Parthenon zapsán v UNESCU a od roku 1975 je neustále rekonstruován.

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Dovolená v Lindos Princess (Řecko/Rhodos)

Dovolená v Lindos Princess (Řecko/Rhodos)

Řecké městečko Lindos

Řecké městečko Lindos

1 thought on “Chrám Athény Parthenos”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *