Eufrasiova basilika v Poreči

Eufrasiova basilika v Poreči

Eufrasiova basilika je jedno z mnoha míst, které v Chorvatsku rozhodně musíte navštívit, nejen, protože patří na seznam světového dědictví UNESCO. Navíc se nalézá v městečku Poreč, kam míří tisíce českých turistů každý rok. Z Prahy jste tam za 8 hodin a těšit se můžete na čisté moře, pohostinnost místních obyvatel a na spoustu historických pamětihodností. Zdaleka nejvýznamnější je ale byzantská sakrální stavba ze 6.století-Eufrasiova basilika. My jsme ji navštívili letos a opravdu musíme podotknout, že jsme nic krásnějšího snad ještě neviděli. Basilika se líbila i těm, kteří na historii a památky nejsou ani zdaleka. V období prázdnin zde navíc probíhají koncerty vážné hudby.

Vstup do basiliky je od letošního roku zpoplatněn na 30 kun. Děti, studenti a důchodci zaplatí polovinu. Pokud umíte dobře anglicky, italsky či německy, u vchodu si řekněte o brožuru. V češtině zde nic neseženete. Proto neváhejte a vytiskněte si základní informace níže.

Eufrasius byl biskup, který nechal nově postavit basiliku na místě modlitebny svatého Maura ze 4. století. Vznikla tak rozšířená Eufrasiana, což je byzantská sakrální stavba. Najdete zde apsidové mozaiky i mozaiky na podlaze. Podlahové jsou užitné a apsidové jsou dekorativní. Na bohatě zdobené, perletí vykládané mozaice najdete Ježíše a 12 apoštolů, Pannu Marii s dítětem, zakladatele basiliky Eufrasiusa , který nese model basiliky. Donátor se totiž běžně zobrazuje se stavbou.

Dále zde najdete rané symboly křesťanství (ryba se zuby). Dále je zde kazatel se synem, svatý Maurus-patron Poreče a ostatní svatí, 2 andělé, kteří nesou madonu s malým ježíškem. Štukatůra je také autentická z poloviny 6. století. Jde o plastické zdobení oblouků mezi mramorovými sloupy. Cibórium je zdobená stříška nad oltářem s portréty svatých Poreče po stranách, na 4 sloupech z roku 1277.

V přízemí je lapidárium s mozaikami na podlaze, které jsou nejstaršími symboly křesťanství. Na konci 18. století bylo přistaveno nové křídlo, kde sídlili biskupové. Dnes jde o muzeum, kde najdete dřevěné plastiky světců, dřevěný oltář z 15. století s Janem Křtitelem, mešní roucha, svatou trojici, několik ukřižovaných Ježíšů, nejstarší ze 13. Století. Nejstarší jsou charakterizovány primitivní anatomií.

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Musée du Louvre

Musée du Louvre

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *