Musée du Louvre

Musée du Louvre

Jedna z nejznámějších galerií na celém světě, francouzsky nazývaná Musée du Louvre, se nachází přímo v Paříži. Budovu nechal vystavět král Filip August v roce 1190. Původně to byla vojenská pevnost, která měla město chránit před nájezdy Vikingů. V pozdější době, a to sice za vlády Františka I., byla budova ochuzena o impozantní věž, ale zato byla obohacena o renesanční budovu. Po následující čtyři staletí panovníci budovu upravovali a opravovali.

V roce 1981 se začala plánovat částečná modernizace. Galerie tedy získala nový hlavní vstup, v podobě prosklené pyramidy, která byla navržena architektem I. M. Peiem. Pyramida je jen z oceli a skla a umožňuje všem návštěvníkům vidět historické budovy, které ji obklopují. Zároveň však plní ještě jednu funkci – a to sice prosvětlení podzemní vstupní haly.

Galerie Louvre ve svých místnostech skrývá opravdové poklady. Expozice je rozdělena na čtyři základní části. Evropské malířství 1200-1848, zde můžeme najít severské umění, například známá díla nizozemského malíře Jan van Eycka, Loď bláznů od Hieronyma Bosche, Rembrandtův Autoportrét, nebo Poutníky v Emauzích. V této části taktéž nalezneme neslavnější obraz celé galerie – Monu Lisu od Leonarda da Vinciho. Dalším oddělením je Evropské sochařství 1100-1848, kde uvidíte sousoší Merkur a Psyché od Adriana de Vriese, Michelangelovy otroky, či Nymfu od Celliniho. Třetím oddělením je Orientální, egyptské, řecké, etruské a římské umění. Díky renovacím se tato sbírka výrazně rozšířila. Z těch nejvýznamnějších věcí zde například uvidíte Chammurapiho zákoník, velkou geometrickou hlavu z Kyklad, či dvě nejslavnější sochy – Niké Samothráckou a Venuši z Melu. Poslední čtvrtou sbírkou jsou Umělecké předměty, kterých je opravdu požehnaně. Sbírka zahrnuje šperky, hodiny, nábytek, tapiserie, sklo, příbory, limogeský email, porcelán, stříbro a mnoho dalšího.

Toto je samozřejmě jen minimální zlomek toho, co všechno můžete v pařížské galerii spatřit. Na prohlídku byste si totiž měli vyšetřit určitě hezkých pár hodin.

Mohlo by se vám také líbit

Avignon

Avignon

Bretaň

Bretaň

Městečko Arles

Městečko Arles

Zámek ve Versailles

Zámek ve Versailles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *