Bezpečnost na horách by měla být na prvním místě

Bezpečnost na horách by měla být na prvním místě

Pokud přece jen nehodu na sjezdovce způsobíte, řiďte se v první řadě základními bezpečnostními radami horské služby. Pomozte raněnému, kontaktujte službu z nejbližší služebny a zajistěte místo tak, aby nedošlo k dalším kolizím.

  • Vše zdokumentujte

Pokud vám to zdraví dovolí, jakoukoli nehodu, kterou na sjezdovce způsobíte, se pokuste co nejlépe zdokumentovat. Následky události vyfoťte, vyzvěte svědky k podání informací. Snažte se získat na ně kontaktní údaje a v ideálním případě i jejich písemné stanovisko. Je taky potřeba ihned nahlásit vznik pojistné události pojišťovně.

  • Neznalost jazyka v protokolu a kopie

Pokud jste v zahraničí, pro hladký průběh případného vyřízení odškodnění myslete na to, aby v protokolu, který zaznamená horská služba nebo policie, byla uvedena takzvaná výhrada neznalosti jazyka. „I když se daným jazykem dorozumíte, v protokolu se můžou objevit věci, které vyslýchaní neuvedli. Může se jednat o špatnou interpretaci výpovědi. V dalším průběhu řízení se to však dost těžko napravuje,“ radí advokát Michal Hon. Zároveň je dobré vyžádat si kopie všech protokolů a nákresů, které jsou v rámci výslechu zhotoveny. Můžete si je zkontrolovat a pokud něco nesedí, rozporovat zápis a požádat o opravdu nebo uvedení dalších připomínek.

  • Nepodceňujte situaci

Ne vždy se srážky na sjezdovce řeší soudní cestou, ale v případě, že je nehoda zaznamenána a vám bude doručena výzva k náhradě škody, předvolání k výslechu nebo k soudnímu jednání, je dobré obrátit se na advokáta specializujícího se na sportovní právo. Může včasným zásahem eliminovat eventuální negativní právní dopady rozporu. Nevyplácí se spor podceňovat, nehody mívají totiž trestněprávní důsledky a případné nároky na náhradu škody se pohybují, zejména v zahraničí, v nemalých částkách.

Další užitečné tipy s ohledem na zdraví naleznete na zdraveplus.cz.

Mohlo by se vám také líbit

Proč si vzít reflexní vestu na dovolenou?

Proč si vzít reflexní vestu na dovolenou?

Neštěstí nechodí po horách, ale po dovolených

Neštěstí nechodí po horách, ale po dovolených

Praktický pomocník-čelovka

Praktický pomocník-čelovka

Lyžařská dovolená-nepodceňujte vybavení

Lyžařská dovolená-nepodceňujte vybavení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *