Zrekonstruovaná kaple sv. Alžběty v Luhačovicích

Zrekonstruovaná kaple sv. Alžběty v Luhačovicích

… má po 100 letech znovu svůj zvon

Koncem června byla dokončena kompletní rekonstrukce barokní Kaple svaté Alžběty. Jedná se o kapli v lázeňském městě Luhačovice, konkrétně ji najdete v blízkém okolí Jurkovičova domu na Lázeňském náměstí. Za rozsáhlou a povedenou rekonstrukcí stojí akciová společnost Lázně Luhačovice.

Kaple byla postavena kolem roku 1743 pro nemocné léčící se v lázních Luhačovice. O její výstavbu se zasloužil šlechtický rod Serényjovců. Díky dlouhé historii se tak kaple stává nejstarším dochovaným objektem v centru tohoto lázeňského města. Zároveň se řadí mezi významné památky českého kulturního dědictví.

Zvon, který byl v kapli původně umístěn, byl za první světové války odstraněn. Kov ze zvonu se roztavil a znovu použil na výrobu zbraní. Doklady o existenci zvonu, který se v kapli již více jak 100 let nenachází, jsou zaznamenány v dobových písemnostech a historických kronikách. Existenci také dokládají dobové fotografie z roku 1885 a rovněž pohlednice z roku 1910. Rozeznění zvonu dávalo nemocným pobývajícím v lázních na vědomí, že právě začínají léčebné procedury.

Právě tento zvon, který v kapli již přes sto let schází, byl současně s rekonstrukcí nahrazen zvonem novým. Nástupce starého zvonu byl se svým průměrem 32 cm a váhou 23,5 kg odlit v dílně Leticie Vránové – Dytrychové. Reliéf, kterým je zdoben, vytvořila sochařka Věra Kunčárová.

Zrekonstruovaná kaple sv. Alžběty v LuhačovicíchPři příležitosti tradiční Luhačovické poutě byla kaple znovuotevřena v neděli 13. července tohoto roku. První rozeznění zvonu proběhlo přesně v pravé poledne. Pouť byla zahájena svatou mší v kostele svaté Rodiny, odkud se průvod vydal přímo do kaple svaté Alžběty. Zvon se v kapli nadále rozezní pravidelně každý den dvakrát. A sice v poledne a o šesté hodině odpolední. Znovuobnovení pravidelného rozeznění zvonu na Lázeňském náměstí se tak stává pomyslnou tečkou za rozsáhlou rekonstrukcí kaple.

Náklady na rekonstrukci činily 400 000 Kč, přičemž 250 000 Kč z vlastních zdrojů investovala právě akciová společnost Lázně Luhačovice. Zbylé finanční náklady pokryly dotační fondy přicházející z města Luhačovice a Ministerstva kultury SR.

Mohlo by se vám také líbit

FOTOGALERIE: První ročník přehlídky historických traktorů ve Dneboze

FOTOGALERIE: První ročník přehlídky historických traktorů ve Dneboze

Nejlepší koupaliště? Zajeďte do Lomnice nad Popelkou

Nejlepší koupaliště? Zajeďte do Lomnice nad Popelkou

Wellness pobyt v Luhačovicích je lékem pro vaše tělo

Wellness pobyt v Luhačovicích je lékem pro vaše tělo

5 nejlepších aktivit a památek v Ostravě

5 nejlepších aktivit a památek v Ostravě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *