Zámek ve Versailles

Zámek ve Versailles

Zámek ve Versailles leží v oblasti Île-de-France kousek od okraje Paříže. Díky jeho stavbě, která začala v roce 1668, pod záštitou Ludvíka XIV., zůstala tato oblast politickým centrem. Zámek je postaven v klasicistním stylu, vyrůstal postupně kolem loveckého zámečku, který patřil Ludvíku XIII. a podíleli se na něm tři špičkoví architekti. Za první řadu, vybíhající do stran kolem nádvoří se zasloužil Louis Le Vau, po kterém vedení nad prací převzal Jules Hardouin-Mansart. Ten k tomu přidal Zrcadlový sál, severní a jižní křídlo a navrhll kapli, která byla dostavěna později. Architekt André Le Nôtre rozšířil zahrady a narušil jednotvárnou monotónnost. Posledním je mallíř Le Brun, který svými malbami Versailles vyzdobil. Zámek je nejvíce navštěvovanou památkou celé Francie.

Zahrady obklopující zámek jsou nesmírně rozlehlé. Většina z nich je typicky francouzských, tedy striktní geometrické tvary. Najdeme zde však i spoustu fontán, kolonád a jezírek. Zahrady jsou rovněž bohatě dozdobeny sochami.

V zahradě nalezneme z doby Ludvíka XIV. Velký Trianon. Je to malý palác z růžového kamene a mramoru, schovával se zde před přísným životem na královském dvoře. Za Ludvíka XV. zde vznikl Malý trianon, což byl rovněž malý zámeček. V pozdějších dobách si ho oblíbila Marie Antoinetta. Ludvík XVIII. si v královské zahradě nechal postavit zrcadlový bazén.

Při prohlídce zámku uvidíte přepychové místnosti, které jsou situovány do 1. patra tohoto rozlehlého zámeckého komplexu. Kolem nádvoří jsou komnaty pro krále a královnu, směrem do zahrad se nacházejí reprezentační sály. Tyto sály vyzdoboval právě Le Brun, který konkrétně navrhl barevný mramor, dřevořezby, malby na stěnách, stříbro, samet a zlacený nábytek. Tyto místnosti jsou věnovány olympskému božstvu.

Zámek je otevřen po celý rok každý den, kromě pondělí.

Mohlo by se vám také líbit

Bansko

Bansko

Avignon

Avignon

Dovolená v Lindos Princess (Řecko/Rhodos)

Dovolená v Lindos Princess (Řecko/Rhodos)

Řecké městečko Lindos

Řecké městečko Lindos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *