Výlet v podkrkonoší s krásnými výhledy

Výlet v podkrkonoší s krásnými výhledy

Nová Paka – Vrchovina – Stupná, rozcestí – rozcestí se žlutou značkou – Pecka – Stupná – Nová Paka (19 km)

Malebné Podkrkonoší je tak trochu „předsálím“ našich nejvyšších hor, tisíce návštěvníků chvátají hlavně do Krkonoš a v Nové Pace se zastaví nanejvýš na kávu. Na turistických stezkách tady také nepotkáme tolik lidí jako ve vyhlášenějších oblastech. O to víc si takové toulky pestrou krajinou můžeme užít. Následující výlet je náročnější svojí délkou, čeká nás i pár kopců. Pokud se na takovou porci kilometrů necítíme, můžeme trasu rozdělit na dvě části a z Pecky se do Nové Paky vrátit autobusem.

Výlet začínáme u turistické orientace v Nové Pace. Město s necelými deseti tisíci obyvateli leží na frekventované přístupové „krkonošské“ komunikaci z Jičína a samo o sobě stojí za delší zastavení. Hodnotný je komplex bývalého kláštera paulánů s poutním kostelem Nanebevzetí P. Marie, kostel sv. Mikuláše a další památky na náměstí, novorenesanční Suchardův dům se sgrafity podle návrhů Mikoláše Alše. Nová Paka leží v oblasti naleziště drahých kamenů, a tak kromě historické expozice v místním muzeu nesmíme vynechat návštěvu Klenotnice drahých kamenů.

Výlet v podkrkonoší s krásnými výhledyVybereme si modrou turistickou značku, která nás dovede na okraji města, odkud mezi vilkami dojdeme k cestičce a po ní stoupáme po svahu Husova kopce – vpravo vidíme nepřístupný dřevěný řeckokatolický kostelík z 18. století, přenesený sem ze vsi Obava na Podkarpatské Rusi. Pokračujeme ven z lesa k božím mukám a lavičce, postupně se otvírají překrásné výhledy na Kumburk, Kozákov, Tábor a další dominanty. Klesáme k silničce v osadě Vrchovina s několika roubenými chalupami, odtud stoupáme do mírného kopce vpravo. Opět se před námi otevře úžasné panorama – nádherné výhledy jsou právě jedním z důvodů, proč sem do Podkrkonoší přijít. Odtud také spatříme hlavní cíl naší cesty – Pecku. Po naší pravé ruce vidíme lesík – v něm se skrývají (mimo značenou cestu) Sýkornické vodopády (jsou vysoké 10 a 4 m), můžeme je zkusit najít. Jinak ze zpevněné komunikace uhýbáme stále po modré značce vlevo. Střídavě lesem a otevřeným terénem scházíme do Stupné. Po silnici jdeme vlevo k turistické orientaci. Vpravo ze silnice odbočuje zpevněná širší cesta.

Po pár krocích z ní značka uhýbá vlevo mezi pastviny, vpravo uhýbá cesta k rekreačním objektům. My se pustíme (beze značky) přímo střední cestou, která má brzy charakter lesní silničky. V místě, kde se obrací do stoupání vpravo, jdeme stále přímo po rozhraní lesa a pastvin. Vklouzneme do lesa, úvozová cesta se zatočí a přivede nás na silnici u penzionu Myslivna. Vede tudy žlutá značka – po ní zatočíme vpravo podél Javorky k oblíbenému koupališti a do Pecky.

Kromě hradu, našeho cíle, tady vidíme barokní kostel sv. Bartoloměje a řadu pěkných roubených usedlostí. Z náměstí vystoupáme ke hradu, po prohlídce se vrátíme do středu Pecky. Vybereme si zelenou turistickou značku. Nejprve sejdeme k Javorce, odtud stoupáme do travnatého sedla k baroknímu hřbitovnímu kostelu sv. Maří Magdaleny. Následuje strmý sestup na okraj Stupné. Zatočíme vlevo po silnici údolím Zlatnice, pak vpravo lesní cestou Přírodním parkem Sýkornice.

Míjíme pramen, lavičku, lákající k posezení. Definitivně opustíme les, zamíříme ke známému autokrosovému areálu Štikovské rokli a po silnici se vracíme do středu Nové Paky.

Tento tip na výlet je z unikátní publikace Za strašidly na hrady a zámky 3, kterou vydala Euromedia Group k.s., Ikar.

Výlet v podkrkonoší s krásnými výhledy

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Musée du Louvre

Musée du Louvre

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *