Romantický Valdštějn

Romantický Valdštějn

Jestliže vás prázdninové cesty zavedou do Českého ráje, který si své jméno opravdu zaslouží, neboť takový počet romantických zřícenin, nádherných zámků a úchvatných skal naleznete jen málokde, určitě nesmíte nechat svou návštěvou nepoctěn hrad Valdštejn. Na hrad vede dálnice mezi stezkami, kde bez problémů projedete i s kočárkem a bez problémů můžete tento výlet i s prohlídkou absolvovat i se psem.

Tento hrad byl vystavěn ve 13. století v regionu Hruboskalsko. Významných úprav se mu dostalo v 19. století v období romantismu. To významně přispělo k jeho malebnosti. Přistavěn byl nový palác a kamenný most se schodišti a věžičkami. Unikátní je zejména to, že stojí na vysokých a strmých pískovcových skalách, k nimž přes skalní rozsedlinu vede kamenný most se sochami českých světců a je zakončený empírovou branou.

Z tohoto hradu pocházel jeden z nejvýznamnějších českých rodů – Valdštejnovi. Právě z těchto míst pocházel proslulý velitel císařských vojsk, za třicetileté války, Albrecht z Valdštejna. V 16. století byl hrad zničen požárem. Tato místa zůstala opuštěna a změnila se ve zříceninu, kterou byl poprvé nazván v roce 1582.

Hrad se stal významným sídlem poutníků, z těchto dob je tu nejspíše údajná podobizna Karla Hynka Máchy, významného českého romanopisce. Je to však jen domněnka, neboť jeho podoba není do dnešních dob známa. V tomto období zde také byla dostavěna velká barokní kaple sv. Jana Nepomuckého.

I zde se setkáme s pověstí, která by se měla v těchto místech odehrávat. Tentokrát je o Poustevníkovi s bolavým srdcem, který se zde zjevuje po nocích ve splývavém hábitu, s kapucí na hlavě a v ruce svírá růženec, s nímž se tiše modlí. Údajně je to duch Václava Karla Holana Rovenského, který se zde usadil jako poutník. Více se však dozvíte na místě. V okolí hradu je toho k vidění rovněž opravdu hodně. Například Kopicův statek, lázně Sedmihorky, nebo Hrubá skála. V Českém ráji se zkrátka rozhodně nudit nebudete, ať už budete kdekoli.

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Musée du Louvre

Musée du Louvre

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *