Plovdiv

Plovdiv

Počátky Starého města Plovdivu se datují už od 5. tisíciletí před Kristem. V roce 342 před Kristem bylo město obsazeno Filipem II. Makedonským a od 1. do 4. století po Kristu jej obývali Římané. Roku 447 bylo město zdevastováno Huny. V 6. století se v Plovdivu usídlili Slované, ve 14. století pak Osmani. Roku 1878 bylo město součástí Východní Rumélie a roku 1885 bylo opět připojeno k Bulharsku. Město se nachází asi 145 km jihovýchodně od Sofie.

Páteční mešita Džumaja s devíti kupolemi je přístupná návštěvníkům i přesto, že prochází stavebními úpravami. Středem světlomodrého interiéru je fontána obklopena čtyřmi mohutnými sloupy. Přilehlá kavárna mimo jiné návštěvníkům nabízí tureckou kávu a baklavu, což je původem turecký zákusek.

V městě se nachází nejedno zajímavé muzeum. Jedním z nich je například Historické muzeum, které dokumentuje proces sjednocení v roce 1885. Archeologické muzeum spravuje sbírku letitých artefaktů ze všech období. Kolekce vycpaných ptáků, savců a plazů je k vidění v Přírodovědeckém muzeu, kde jsou i akvária s živými rybami a plazy.

K nejkrásnějším kostelům města patří kostel Sveta Marina, který proslul svým ikonostasem zdobeným drobnými postavičkami. Jedním z autorů je i Zachari Zograf. Kostel Sveta Borognica upoutá pozornost svou zvonici růžové a modré barvy. Nástěnné malby dokumentují život 19. století.

Staré město Plovdivu je jedno z nejkrásnějších historických center v Bulharsku. Chloubou této části města jsou domy, vybudované bohatými obchodníky, postavené v 19. století. V 70. letech 20. století stavby prošly rozsáhlými renovačními úpravami. Dnes se v mnoha z nich nachází muzea.

Staré město se může pyšnit hned několika galeriemi. Umělecká galerie Philippopolis nabízí například obrazy z přelomu 19. a 20. století, z nichž většina je na prodej. Státní galerie výtvarných umění, nacházející se v prostorách bývalé školy, shromažďuje obrazy bulharského malířství z 19. a 20. století. Galerie Georgi Božilova – Slony, což byla jedna z hlavních postav bulharského modernistického hnutí.

Plovdiv, druhé největší město Bulharska, je skvělým místem pro milovníky historie, umění, náboženství, ale i příjemných procházek klikatými uličkami města.

Mohlo by se vám také líbit

Bansko

Bansko

Avignon

Avignon

Dovolená v Lindos Princess (Řecko/Rhodos)

Dovolená v Lindos Princess (Řecko/Rhodos)

Řecké městečko Lindos

Řecké městečko Lindos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *