Kulturní centrum Georgese Pompidou

Kulturní centrum Georgese Pompidou

Pompiduovo kulturní centrum v Paříži bylo postaveno pod záštitou tehdejšího prezidenta Georgese Pompidoua. Na návrh této budovy byla vyhlášena architektonická soutěž, které se zúčastnilo plno předních světových architektů. Vítězný návrh pocházel od Renza Piana a Richarda Rogerse, světoznámé architektonické dvojice. Dále se částečně na projektu podílel Gianfrank Franchini a Jan Kaplický.

Budova vypadá velmi nesourodě, skoro jako hromada skla a ocele. Je jí přezdíváno Beaubourg. Je to velmi atypická budova, která vypadá jako by byla obrácená naruby. Zvenčí jsou totiž umístěny výtahy, eskalátory, potrubí, i ocelové podpory. Budova byla postavena v roce 1977 a je největší turistickou atrakcí Paříže. Ročně ji totiž navštíví přes 7 milionů návštěvníků.

Kulturní centrum Georgese PompidouGalerie má několik stálých expozic, které zahrnují díla moderní doby, pocházející od těch nejlepších umělců. Nachází se ve čtvrtém a pátém patře. Mezi tyto umělce patří například Henri Matisse s koláží Králův žal, Pablo Picasso, Georges Braque s obrazem Duo, Jackson Pollock, Joan Miró, či Kandinskij.

V prvním a šestém patře je prostor vyhrazený pro krátkodobé výstavy, se kterými centrum drží krok s pařížskou uměleckou scénou.

Ve druhém a třetím patře sídlí knihovna. V Dolním, přízemním patře je tzv. „Forum“, kde nalezneme kino, obchody, dětskou dílnu a centrum jevištních forem.

Velikou zajímavostí zde rovněž je Brancusiho ateliér, je to vlastně rekonstrukce ateliéru umělce Constantina Brancusiho, což je rumunský umělec, který většinu svého života žil a tvořil v Paříži. Odkázal totiž všechno své dílo a majetek francouzského státu pod jedinou podmínkou, a to sice, že jeho ateliér bude znovu obnoven do původní podoby. V ateliéru tedy dnes můžeme vidět více než 200 skulptur, téměř 2000 fotografií, ale také nástroje, s nimiž Brancusi pracoval. Také zde však uvidíte pár osobních předmětů, jako jsou knihy, nábytek, nebo dopisy.

Mohlo by se vám také líbit

Avignon

Avignon

Bretaň

Bretaň

Městečko Arles

Městečko Arles

Musée du Louvre

Musée du Louvre

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *