Jedeme lyžovat – tipy na výbavu

Jedeme lyžovat – tipy na výbavu

Letošní zima sice nezačala zrovna Ladovsky, ale na horách se lyžuje a podmínky se budou už jen zlepšovat. Proto vám dnes přinášíme několik tipů na lyžařskou výbavu i na různé možnosti jejího pořízení. Nejprve se ve stručnosti podívejme, co všechno budeme potřebovat, a podle čeho toto vybavení vybírat. Carvingové lyže jsou v dnešní době základem výbavy. Čtěte dále.Carvingové lyže – základ výbavy

Dnes už v nabídce lyžařských obchodů i půjčoven najdete pouze carvingové lyže. I na nich se dá jezdit postaru, ale jsou kratší a ovladatelnější. Jejich délka by měla být přibližně o 10 – 20 cm kratší, než je výška postavy lyžaře. Tvrdost lyží volíme podle našich lyžařských schopností. Čím lepší lyžař, tím tvrdší lyže. Tvrdé lyže podrží ve větší rychlosti a nabízejí dynamické vyjíždění oblouků, měkké lyže zase nevyžadují tolik námahy a odpustí případné chyby.

Lyžařské boty

Také lyžařské boty vybírejme s ohledem na naše lyžařské schopnosti. I zde platí, že čím lépe jezdíme, tím tvrdší boty budeme potřebovat. Tvrdá bota totiž zajistí přesnější přenos sil do lyží, naopak měkká bota poskytne více pohodlí a je také vhodnější na učení. Tvrdost lyžařských bot udává tzv. flex index. Orientačně se dá říci, že pokud jsme rekreační lyžaři, sáhneme po botách s hodnotou flex indexu 50-75, jezdíme-li sportovněji, vybereme boty s flexí 80 -100, a patříme-li mezi výborné lyžaře, sáhneme po přezkáčích s flex indexem 110-130.

Lyžařská helma a páteřák

Jedeme lyžovat – tipy na výbavuNa svah nikdy nevyjíždějme bez lyžařské helmy. Na přeplněných sjezdovkách s různou úrovní lyžařů jsou v poslední době poměrně častým jevem nebezpečné srážky, při nichž nám helma může zachránit i život. To samé vlastně platí i o chrániči páteře, který rozhodně není určen jen pro jezdce, kteří na lyžích skáčou, nebo jezdí mimo sjezdovku. Lyžařskou helmu i chránič páteře vybíráme zásadně certifikovaný – údaj o certifikaci je vždy viditelně vyznačen přímo na produktu. Důležitá je také správná velikost – jak helma tak páteřák by měly sedět na těsno a nijak se při pohybu neposouvat.

Vybavení si lze půjčit

Pokud jezdíme na lyže spíše nárazově a na krátko, možná se nám vyplatí si lyžařské vybavení spíše půjčit. Výhodou je, že odpadá počáteční větší investice a nemusíme doma počítat s místem na uskladnění vybavení. Každá solidní půjčovna lyží vám navíc půjčí lyže vždy dobře oservisované a správně seřízené.

Výhodný výprodej

Pokud se přece jen rozhodneme pořídit vlastní vybavení, je dobré počkat si na výprodej lyží, který v současné povánoční době probíhá ve většině lyžařských obchodů. V jeho rámci můžeme sehnat kvalitní sjezdové lyže i ostatní výbavu za velmi příznivé ceny.

Mohlo by se vám také líbit

Lyžařská sezóna právě začíná! Využijte možnost mít svah jen pro sebe

Lyžařská sezóna právě začíná! Využijte možnost mít svah jen pro sebe

Chcete zažít nevšední dovolenou? Objednejte si sportovní zájezd

Chcete zažít nevšední dovolenou? Objednejte si sportovní zájezd

Dovolená na jachtě nemusí být jen snem

Dovolená na jachtě nemusí být jen snem

Také rádi cestujete na kole?

Také rádi cestujete na kole?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *