Cilento – Capo Palinuro a Marina di Camerota

Cilento – Capo Palinuro a Marina di Camerota

Italský národní park Cilento oplývá spoustou přírodních útvarů, které se vyskytují pouze v této oblasti a nachází se zhruba 30 km na jih od jihoitalského města Salerno, vzdáleného zhruba 55 km od Neapole. Krajina Cilenta je velmi různorodá a charakteristická svým členitým pobřežím s úseky dlouhých pláží pokrytých jemným zlatavým pískem s průzračnou azurovou vodou.

Pobřeží má charakter typicky středozemní, s množstvím skalnatých útesů a přírodních oblouků, zátočin, písčitých i kamínkových pláží, jeskyní a míst vhodných pro potápění a také výběžků se strážními věžemi, které jsou důkazem ne příliš klidné minulosti. Je to oblast plná historických památek a archeologických nalezišť. Oblíbená turistická městečka ležící přímo na cilentském pobřeží jsou ukrytá pod táhlým úbočím Apenin.

Cilento – Capo Palinuro a Marina di CamerotaRomantické zátoky se střídají se zelenými zákoutími porostlými olivovníky, z nichž se vyrábí jedinečný olej uznávaný po celém světě. Skalnaté pohoří přecházející do vnitrozemí je pro svůj charakter a vápencový základ nazýváno „Dolomity del Mezzogiorno“ (jihoitalské Dolomity). Rybáře sem láká zejména možnost úspěšného rybolovu v místních vodách.

Na kole se zde můžete pohybovat po městečku Marina di Camerota a poznávat písečné nebo skalnaté pláže v blízkém i vzdálenějším okolí, případně vyrazit do vnitrozemí nevysokým pohořím po vyhlídkových okreskách lemovaných olivovými háji a využívanými nejvíce stády ovcí a cestou poznávat zapomenutá vnitrozemská městečka.

Každý rok, jako již tradičně, pořádá cvičitelka z Mnichova Hradiště, Zuzana Plíhalová, týden se cvičením v zahraničí. Loni jsme si užívali v Chorvatsku, letos nás čeká Itálie. Přidat se mohou nejen pravidelné cvičenky, ale všichni, kteří milují pohyb jako takový, ať už na karimatce, nebo na kole.

Nástin možných výletů na kole

Všichni se uklidní, protože lze absolvovat případně jen část trasy nebo si trasu prodloužit.

  • Podél moře na poloostrov Capo Palinuro a dále přes městečka Palinuro a Caprioli do starobylého města Pisciotta.

Cilento – Capo Palinuro a Marina di CamerotaMarina di Camerota – Podél písečných pláží a saracénských věží, strážících pevninu, s odbočkou na Capo Palinuro – romantický poloostrov ve tvaru lidské ruky s majákem a útesy spadajícími prudce do moře, odtamtud nad mořem přes Palinuro a Caprioli do starobylého městečka Pisciotta s úchvatným výhledem z horního města a procházkou po promenádě v Marina di Pisciotta.  Tam cca 25 km, nejvyšší bod 200m.n.m,  zpět stejnou trasou.

  • Vnitrozemím po okresce pod úpatím hory Bulgheria vysoké 1244 m k jižnímu pobřeží do městečka Scario.

Trasa:  Marina di Camerota – Lenticosa – Městečko Lenticosa se nachází se v kopci asi 5 km od moře na kraji hlubokého údolí. Nejpůsobivější je farní kostel Santa Maria delle Grazie ve tvaru latinského kříže, postavený před rokem 1493. Trasa pokračuje přes horskou vesnici San Giovanni a Piro a potom následuje sjezd k moři do Scaria – pěkné pobřežní městečko leží v západním rohu zálivu Policastro, na jižní straně národního parku Cilento. Je zde menší promenáda s výhledem na horu Bulgheria a pobřeží Kalábrie na jihu. Na náměstí najdete starý kostel s oddělenou zvonicí, odtud se můžete projet pod palmami okolo klidného, malého přístavu kolem kaváren, barů a obchodů. Tam cca 24 km, nejvyšší bod 500 m.n.m., zpět stejnou trasou.

  • Vnitrozemím po okresce pod úpatím hory Bulgheria a kaňonem řeky Mingardo okolo Capo Palinuro zpět.

Trasa: Marina di Camerota  –  Camerota  Staré (původní) městečko Camerota leží 6 km nad přímořským letoviskem Marina di Camerota. Zaujímá polohu na vysokém ostrohu. Jeho počátky sahají až do 8. století před naším letopočtem. Jméno pravděpodobně pochází z řeckého καμαρὸτος (Kamarotos, „zakřivený“) nebo latinské Camurus („zakřivený“). V obou případech se odkazuje na četné vápencové jeskyně a zátoky u mořského pobřeží blízko Mariny di Camerota, kde se našly mimo památek z římského období i archeologické nálezy sahající až do doby paleolitu. Dále přes Licusati , za městem rozloženém v horském údolí se sjede do kaňonu řeky Mingardo, který byl doslova vyřezán ve vápencových svazích masívu Bulgheria a podél řeky se dojede ke Capo Palinuro, odtud podél moře domů. Okruh cca 35 km, nejvyšší bod 400m.n.m.

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Netradiční dovolená na farmách v Jižním Tyrolsku

Netradiční dovolená na farmách v Jižním Tyrolsku

Akvárium v Cattolice

Akvárium v Cattolice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *