Cestování pro gurmány-Francie

Cestování pro gurmány-Francie

Francie je země proslulá výtečnou gastronomií a těmi nejlepšími víny světa je ideálním cílem pro milovníky skvělých chutí. Právě zde  byla vyrobena první šumivá vína. „Nejznámějším šumivým vínem je pravé šampaňské, které může být vyráběno pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne a typicky z odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier,“ vysvětluje David Král, dvojnásobný vítěz soutěže BOHEMIA SEKT – Trophée sommelier ČR. Tento proslulý typ vína získal svou popularitu převážně v první polovině 19. století a nyní nesmí chybět v žádné špičkové restauraci a ve sklenkách skutečných znalců. Vhodnou volbou může být značka Alfred Gratien, která pochází ze severofrancouzského města Épernay, ležícího na řece Marně.

Épernay, hlavní město šampaňského

Důležitost šampaňského vína pro Épernay dokládá fakt, že je zde po něm pojmenována celá jedna ulice. Avenue de Champagne lemují zastoupení nejprestižnějších výrobců a místní s oblibou říkají, že díky sklepům plným šampaňského jde o nejdražší ulici světa. Kromě vinařských cílů zde můžete navštívit kupříkladu divadlo Gabrielle Dorziat z roku 1898, inspirované pompézním stylem krále Ludvíka XV. V červenci pak vaší pozornosti nesmí ujít festival Voi(x)là l’été, který oslavuje lidský hlas ve všech jeho formách – zpěvem, čtením, recitací, to vše v parcích, ulicích i zahradách.

Nejen pití, ale i skvělé jídlo

Milovníky kvalitní gastronomie pak nadchne jídlo, které si bere to nejlepší z klasické Francouzské školy i nedalekých sousedících zemí. Za vyzkoušení stojí tradiční slané koláče Quiche Lorraine a Tarte flambée. Dále pak typická remešská šunka a samozřejmě proslulé místní sýry Langres a Chaource, které se mohou pyšnit označením původu AOC. Na své si přijdou i příznivci sladkého, kterým region nabídne malé bábovky Kouglof z kváskového těsta. Tradice dodržují i vinaři, známé vinařství Alfred Gratien například nechává své šampaňské zrát v malých dubových sudech a kvůli zachování osobitosti vína nepoužívá malolaktickou fermentaci, zachovává tak aroma hroznů a půdy, z nichž réva vzešla.

Tip: Alfred Gratien Cuvée Paradis

Toto špičkové šampaňské, které leží na kalech dlouhých osm let, pochází ze severofrancouzského města Épernay a jeho cuvée je složeno z odrůd Chardonnay a Pinot Noir. Vyznačuje se světle žlutou barvou a pomalým perlením jemných bublinek. V jeho vůni se snoubí tóny citronové trávy a bílých květů, chuť postupuje přes minerální a mořské aroma k tónům bílého pepře a citronu.

Doporučená cena: 2299 Kč

Mohlo by se vám také líbit

Avignon

Avignon

Bretaň

Bretaň

Městečko Arles

Městečko Arles

Musée du Louvre

Musée du Louvre

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *