Avignon

Avignon

Provence leží na jihovýchodě Francie. Díky Středozemnímu moři, které Provence na jihu omývá je francouzskou nejoblíbenější destinací, co se letní dovolené týče. Zábavní život tu snad nikdy neutichá. Po večerech tu zní operní koncerty, jazzové festivaly, tančí se, nebo se hrají hry boules. Ti co rádi sportují, zase najdou sami sebe ve vnitrozemí, kde můžete chodit po kopcích, nebo malebnými říčními údolími.

Nejznámější město v této oblasti je jistě Avignon. Je to historické město s mnoha pozoruhodnostmi. Největší dominantou je asi Palais des Papes, tedy papežský palác. Kousek od něho stojí Musée du Petit Palais ze 13. století, zde bývala residence avignonského biskupa. Dnes v této budově nalezneme sbírku románských a gotických skulptur a mnoho středověkých obrazů. Také zde stojí velice pozoruhodný kostel Cathédrale de Notre-Dame-des-Doms, který nese románskou kupoli Église St-Didier, a pochází ze 14. století.

Papežský palác byl původně postaven jako nedobytná pevnost, o tom jednoznačně svědčí jeho 10 věží. Vyrostl tu na popud papeže Klementa V., který se v roce 1309 rozhodl svůj papežský dvůr přestěhovat zpět do Avignonu. Na konci stavby byla jeho celková rozloha spočítána na 15 000 metrů čtverečních a papežský dvůr zde zůstával až do roku 1377.

Nejproslavenější je však asi avignonský most Pont St-Bénézet, z 12. století. Úplně původně měl 22 oblouků, ale kvůli povodním už jich zdaleka nemá tolik. Na jednom z dochovaných oblouků uvidíte kapličku St-Nicholas. Most je známý hlavně proto, že dříve místní obyvatelé tančívali na ostrůvku pod mostem. Časem se však sous, tedy pod, změnilo na sur, což je na.

Ve městě Avignon se každoročně pořádá festival Off, což je největší festival v celé zemi. Koná se zde balet, drama a koncerty vážné hudby.

Mohlo by se vám také líbit

Bansko

Bansko

Dovolená v Lindos Princess (Řecko/Rhodos)

Dovolená v Lindos Princess (Řecko/Rhodos)

Řecké městečko Lindos

Řecké městečko Lindos

Bretaň

Bretaň

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *