Rilský klášter

Rilský klášter

Klášter byl založen v 10. století sv. Ivanem Rilským. Byl to středověký poustevník, který se skrýval v pohoří Rila, aby se odprostil od morálního úpadku společnosti. K založení kláštera jej přesvědčili jeho stoupenci.

Stavba je jednou z nejzajímavějších objektů architektury národního obrození. V 15. století byl zdevastován Osmany. Následná renovace byla finančně podporována Rusy, zatímco díky mnichům byl zachován bulharský jazyk a historie. Roku 1833 klášter vyhořel. Opětovně vybudován byl díky bohatým Bulharům, pro které byla čest jejich národa, v době osmanských nátlaků, velmi důležitá.

Budova se nachází v údolí hor pokrytých hustými lesy, 119 km jižně od Sofie. Chrání ji mohutné hradby vysoké 20 metrů.

Na nádvoří kláštera se nachází kostel Narození Páně, což je největší klášterní kostel v Bulharsku. Venkovní omítka je zdobena barevnými pásy. V nich se například nachází úžasné fresky s postavami a příběhy z bible, o něž se zasloužil nejvěhlasnější bulharský malíř 19. století Zachari Zograf. Členitost stavby je posílena vypouklými kupolemi a oblouky rozmístěných do různých úrovní. Tento objekt si rozhodně zaslouží zvýšenou pozornost z vnějšího pohledu.

Zajímavou památkou tohoto místa je posvátná relikvie sv. Ivana, což je nejposvátnější relikvie země. A co že jí vlastně je? Je to levá ruka sv. Ivana. Zvláštností je, že jeho pravá ruka byla v 16. století vystavována po celém Rusku, aby klášter získal peněžní dary.

Chloubou kláštera je bezesporu ikonostas. Je 10 metrů široký, pokrytý lístkovým zlatem a bohatě vyzdoben složitými dřevořezbami do tvaru květů, lidských a zvířecích podobizen a biblických výjevů.

Součástí komplexu je i Muzeum klenotů, kde se nachází sbírka křížů, drahokamy zdobené skřínky a další stříbrné předměty. V dalším patře se nacházejí muškety, meče či pistole. Výjimkou není ani klášterní knihovna

Návštěva této oblasti nebude jistě špatná volba. V blízkosti se nachází Kirilská louka, což je perfektní místo na relaxaci, kterou podpoří půvabné kavárny, ale i zařízení vhodná pro ubytování.

Rilský klášter

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Bansko

Bansko

Plovdiv

Plovdiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *