Přísaha srdci Ježíšovu aneb noc planoucích hor

Přísaha srdci Ježíšovu aneb noc planoucích hor

Jednou v roce ozáří četné ohně a vatry horská údolí i jihotyrolské alpské svahy. Místní jimi totiž již více než 200 let uctívají přísahu „srdci Ježíšovu“, aby oni a jejich vlast nadále zůstali pod boží ochranou. Hory i údolí se proto v noci rozzáří planoucími ohni a všem návštěvníkům nabídnou úchvatnou podívanou. Letos připadá tento svátek na poslední červnovou neděli, tedy 25. června.

Již v roce 1796 složili obyvatelé Jižního Tyrolska slavnostní slib o víře a uctívání „srdce Ježíšova“, aby si tak zajistili boží ochranu a boží požehnání v případě ohrožení jejich vlasti. V té době se totiž místní lidé připravovali na vpád vojsk císaře Napoleona I. Na sjezdu zemské správy v Bolzanu byla proto naplánována veškerá potřebná opatření k ochraně Tyrolska, včetně, na základě návrhu opata Sebastiana Stöckla z kláštera  Stams, boží ochrany srdce Ježíšova.

Od toho roku se proto každý rok sloužila slavnostní bohoslužba. Až o několik let později se součástí této tradice stalo také zapalování ohňů. Každá horská vesnice a město má dnes vlastní zvyky, jimiž svátek oslavují a slib obnovují. Tradiční jsou bohoslužby a hořící ohně, častá jsou různá procesí. Velké vatry planou v centrech horských údolí i vysoko v horách. Tam je dřevo přinášeno z velkých dálek a příprava tak trvá i několik hodin. Ohně vytváří dlouhou linii nebo znázorňují symbol, kterým je často kříž, kalich nebo srdce s monogramem Ježíše.

Autentickou atmosféru oslav „srdce Ježíšova“ si lze užít především v menších městech a horských vesničkách. Tady sice povětšinou chybí honosné hotely, ale leží tu farmy sdružení Roter Hahn, na nichž vás přivítají s otevřenou náručí. Shlédnout ohnivou podívanou v údolí Etschtal lze z farmy Beimsteinhof u obce Vöran, tu v údolí Pustertal zase ze statku Egaterhof ležící ve vesničce Innichen. Panoramatickým výhledem na údolí Vinschgau se lze kochat na farmě Rameishof u obce Mals a opravdovou lahůdkou je statek Moarhof v Brixenu. Zdejší farmář své hosty v noc planoucích hor vyvede až na vrchol hory „Handskopf“, odkud uvidíte všechny vatry v údolí Eisacktal.

Přísaha srdci Ježíšovu aneb noc planoucích horStatky sdružení Roter Hahn jsou návštěvníkům otevřeny celoročně, nikoliv jen během tradičních oslav svatých. Lze tu odpočívat v autentické venkovské atmosféře, daleko od rušných měst, v srdci horské přírody. Díky pohostinnosti místních lidí ochutnáte tradiční jihotyrolskou kuchyni i ovocné, mléčné a masné domácí produkty, vína a pálenky.

Mohlo by se vám také líbit

Také přemýšlíte, jak se co nejlépe ochladit?

Také přemýšlíte, jak se co nejlépe ochladit?

Ode dneška začínají slavnosti Jižního Tyrolska

Ode dneška začínají slavnosti Jižního Tyrolska

Do Rakouska za malebnou přírodou i sporty!

Do Rakouska za malebnou přírodou i sporty!

Skvělé ubytování Rakousko

Skvělé ubytování Rakousko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *