Odškodné za srážku na sjezdovce?

Odškodné za srážku na sjezdovce?

S obdobím blížících se jarních prázdnin začne taky doba našich intenzivních lyžařských radovánek na českých horách nebo v zahraničí. Protože je to čas, kdy je na sjezdovkách krušno, může být těžší vyhnout se nepříjemné srážce s jiným lyžařem nebo snowboardistou. I docela malý střet se však snadno přehoupne v nepříjemný soudní spor, který vyvolá oběť srážky. A na vás jako na viníka může padnout úhrada škody na majetku a zdraví poškozeného, která mnohdy dosahuje i milionových částek. Pokud se však budete řídit těmito pravidly, žádné nepříjemné finanční náklady vás nepřekvapí.

  • Základní pojištění nestačí

Zaviníte-li na svahu nehodu, náklady na soud a odškodnění půjdou z vaší kapsy. Pomoct může pojištění, nicméně základní cestovko nestačí. Důležité je v rámci cestovního pojištění sjednat současně taky pojistku odpovědnosti, tedy tzv. „na blbost“. „Cestovní pojištění kryje náklady pro případy, kdy máte zdravotní potíže a potřebujete navštívit lékaře. V případě, že někoho neúmyslně zraníte nebo způsobíte škodu, musíte být krytí ještě navíc odpovědnostní pojistkou, která může být sjednaná jako součást cestovního pojištění,“ říká Simona Kuldová, produktová manažerka z Direct pojišťovny, která má na pojištění odpovědnosti nejvyšší limity na českém trhu. Odpovědnostní pojistka přitom kryje většinou náklady za újmu na zdraví nebo na životě poškozeného, včetně náhrady jeho nákladů na zdravotní péči, a odškodnění za smrt. Vztahuje se také na vymáhané finance za škodu poškozením, zničením či ztrátou věci. Důležité je vědět, že připojištěná odpovědnost pomůže s úhradou nákladů i pokud způsobíte srážku na českých horách.

  • Ověřte podmínky – hlídejte limity a druhy sportů

Kromě sjednání vhodné pojistky je nutné prostudovat si pečlivě pojistné podmínky. „Pojištění musí zahrnovat krytí sportovních aktivit, tedy lyžování a snowboarding na vyznačených veřejných sjezdovkách. Pozor na případné omezení nadmořskou výškou,“ upozorňuje na různost podmínek Kuldová z Direct pojišťovny. „Pokud plánujete jezdit na zapůjčených lyžích nebo půjčeném snowboardu, je ještě nutné doplnit si k tomu pojistku na sportovní vybavení,“ dodává Kuldová. Odborníci taky radí nespoléhat se na doprovodné pojišťovací produkty ke kreditním kartám, protože takové pojištění má často mnoho výluk a hlavně nízké limity. Reálně by tak pojistka nemusela pokrýt veškeré vynaložené náklady, a i když byste ji měli sjednanou, museli byste doplácet z vlastní kapsy. V tomto případě tedy platí pravidlo, že čím jsou limity vyšší, tím můžete být klidnější. „Limity by rozhodně měly být minimálně na 3 milionech korun. Ale to je opravdu to nejnižší minimum,“ uzavírá Kuldová.

  • Seznamte se s Pravidly chování pro lyžaře

Před cestou se řádně seznamte s Pravidly chování pro lyžaře, které vydala Mezinárodní lyžařská federace (FIS). Jsou totiž jediným regulativem lyžařského sportu. „Tato pravidla sice nejsou obecně závaznou právní normou, ale i z rozhodování nejvyššího soudu víme, že jsou považována na sjezdových tratích za závazná a jako taková budou zásadním vodítkem při určení zavinění v konkrétních případech. Každý lyžař by měl věnovat pozornost zejména pravidlu číslo 3, což je volba jízdní stopy. De facto objektivizuje zavinění za případnou nehodu osobě, která byla při nehodě na sjezdovce výše, tedy přijela ze shora,“ radí advokát Michal Hon.

  • Jezděte aspoň ve dvojici

Doporučuje se jezdit na sjezdovce v ideálním případě alespoň ve dvojici. Pokud totiž dojde ke srážce, budete mít při ruce svědka, který může potvrdit vaši skutkovou verzi nehody. Tedy například vyloučit či omezit zavinění z vaší strany.

 

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *