KLDR: Výlet do Československa 50. let minulého století

KLDR: Výlet do Československa 50. let minulého století

O Severní Koreji (správně Korejská lidově demokratická republika) se pravidelně píše spíše v souvislosti s testováním jaderných zbraní, hladomorem, soustavným porušováním lidských práv a zločiny srovnatelnými s těmi z doby nacismu než s cestováním. Málokdo však tuší, že se do nejuzavřenější země světa lze dostat v rámci poznávacího zájezdu. Nevšední dobrodružství zažije ročně méně než pět tisíc západních turistů, který se naskytne vskutku nevšední pohled. Kreslené propagandistické plakáty, portréty velkých vůdců, monumentální stavby a pompézní hody – to vše pod nepřetržitým dohledem. Dali byste si říct?

Proč se vydat za poznáním do KLDR?

Jaké důvody ženou turisty do Severní Koreje? Především zvědavost. Ovšem představa, že uvidíte pravou tvář země, je velmi naivní. Chudobu a další v médiích kritizované věci vám režim neukáže. Turisté se pohybují po vyznačených trasách a zájezd tak připomíná Potěmkinovu vesnici. Průvodce vám odpoví na otázky dle instrukcí, a když se vám podaří navázat kontakt s místními obyvateli, nikdo vám spontánně neprozradí, jak to v KLDR chodí. Propaganda zde dosáhla maximální úrovně.

Přesto je zájezd do KLDR intenzivní zážitek, na který jen tak nezapomenete. Jde o bizarní podívanou, neuvěřitelně propracovaný podvod a praktická ukázka toho, co dokáže totalitní režim. Budete si připadat jako v bývalém Československu v polovině minulého století.

Jak je to se zdravotní péčí?

KLDR: Výlet do Československa 50. let minulého stoletíZdravotní péče je v Korejské lidově demokratické republice na velmi nízké úrovni. Základní diagnostiku a ošetření zajišťuje nemocnice Činson (Přátelství) a lékaři OSN. Cestovní pojištění je obvykle zahrnuto v ceně zájezdu, ale raději si důkladně přečtěte podmínky a případně si sjednejte vlastní. Dobrou volbou je cestovní pojištění od ERGO pojišťovny.

Pokud se na dobrodružnou cestu do Severní Koreje opravdu vydáte, za všech okolností dodržujte pravidla a instrukce. Nerespektováním můžete ohrozit sebe, celou skupinu a především průvodce, které je za svěřence po celou dobu plně zodpovědný.

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *