Desatero bezpečné turistiky na horách

Desatero bezpečné turistiky na horách

Chystáte se do hor jako začátečník a ještě nemáte jasno v tom, co vše taková turistika na horách obnáší? Pak se vám bude hodit naše desatero. Plánováním a výbavou to totiž jen začíná. Bezpočnost všech uúčastněných by měla být vždy na prvním místě. Pojďme se podívat, co byste v žádném případě neměli opomenout. A že jste na horách pomalu jako doma? Pak si jen zkontrolujte, zda děláte vše správně.

1. Řádný plán na začátek

Jen tak vyrazit, kam nohy ponesou? Kdepak, takto se do hor nejezdí. Hory jsou zrádné a trasu je třeba důkladně naplánovat. Buzola a podrobná mapa by přesto měly být samozřejmostí.

2. Bez kvalitní výbavy to nejde

Do hor jen tak? To by se vám mohlo pěkně vymstít. Outdoorové oblečení udělá velkou službu, zvláště kvalitní osvědčené značky jako Husky, Mammut nebo Warmpeace.

Nezapomeňte ani na pohodlné trekové boty, ty jsou základ. Pokud budete venku i přes noc, nepůjde to bez spacáku, karimatky, stanu a také spolehlivého batohu. Prvotřídní batohy najdete například pod značkou Deuter.

3. Lékarnička vždy a všude

V žádném batohu by neměla chybět lékárnička. Základní znalosti první pomoci jsou do hor nezbytné i v případě, že se chystáte vyrazit sám/sama. Lepší je však vyrazit ve třech.

4. Tři jsou ideální počet

Kvůli bezpečnosti se v horách hodí parťák, nejlépe dva. Pokud se jednomu něco stane, druhý může být u něho, zatímco třetí může vyrazit pro pomoc.

5. Předpověď počasí se hodí

Připravit se na túru znamená zjistit co nejvíce informací také o počasí. Silný vítr, bouřka nebo lavina znamenají životní ohrožení, aktuální situaci je třeba se maximálně přizpůsobit. Jde o výbavu a outdoor oblečení, ale někdy jde i o to, zda vůbec vyrazit.

6. Dát o sobě vědět

Žádné tajné výpravy! Kvůli bezpečnosti je vhodné, aby o plánu a trase byl informován i někdo, kdo zůstal doma. O výpravě by měl vědět i někdo, kdo je v blízkosti a v bezpečí, například místní chatař či horská služba.

7. Orientace

Natrénujte své orientační schopnosti, než vyrazíte. Prostudujte mapu, naučte se užívat buzolu i GPS. Nespoléhejte jenom na mobil, ne všude je signál.

8. Trasa je trasa

Běžte přesně tak, jak jste si naplánovali. Neodbočujte z vyznačených cest. Nejenže snadno zabloudíte, ale může tam číhat nebezpečí, například v podobě padajících kamenů.

9. Ohleduplnost je na místě

Nenechávejte po sobě žádné stopy, zvláště ne odpadky. Pokud vyrazíte do přírody, respektujte její zákonitosti a neničte ji svojí bezohledností.

10. Pojištění je jistota

Ani sebelepší příprava nesníží možná rizika na minimum. Pojištění však pomůže eliminovat možné finanční škody. Jenom takový výjezd horské služby stojí desetitisíce až statisíce. I ten pokrývá cestovní pojištění.

Český ráj outdoor sports

Desatero bezpečné turistiky na horách vychází z článku eshopu Český ráj outdoor. Vedle zajímavých informací tam na vás čekají i kvalitní batohy, spacáky, stany, karimatky, outdoor oblečení, trekové boty a další užitečné kousky. Vybírat můžete mezi značkami Mammut, Warmpeace, Deuter nebo Husky, aktuální slevy hledejte v akci Huskoviny 2019. Navíc je pro vás připravena GPS soutěž Český ráj. Výherce se může těšit na batoh Deuter v hodnotě 2190 Kč. Budete mít štěstí právě vy?

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *