Bulharská Koprivštica

Bulharská Koprivštica

Bulharsko, to nejsou jen písčité pláže a národní parky. Jedno z nejkrásnějších měst Bulharska, ležící 110 km východně od Sofie, bylo založeno ve 14. století jako centrum chovu dobytka. Město bylo několikrát vydrancováno a vypáleno bandity, protože je lákalo jeho bohatství. Typickými stavbami jsou dřevěné, pestře natřené domy. Koprivštica je rodištěm mnoha bulharských revolucionářů, proto zde bylo v roce 1876 vyhlášeno Dubnové povstání.

Debeljanovův dům

Debeljanovův dům je půvabná stavba, tyčící se za městem mezi zalesněnými kopci. Je nemožné ho přehlédnout, protože jeho sytě červená střecha s modrými a hnědými zdmi pozorovatelům jistě padne do oka. Dům byl domovem symbolistického básníka Dimča Debeljanova. V domě se nyní nacházejí jeho knihy, fotografie nebo obrazy. Na zahradě je k vidění socha jeho matky, čekající na návrat syna z 1. světové války.

Zvon modrého kostela Sveta Borognica oznamoval 20. dubna 1876 začátek Dubnového povstání. Byl vybudován roku 1817 na místě dřívější svatyně. I když kostel nevyniká zdobeným interiérem, vše vyvažuje jedinečný ikonostas s biblickými výjevy. Velice symetrický Kableškovův dům byl postaven v roce 1845. Pokud návštěvník projde kolem kamenných zdí, ocitne se na dlážděném nádvoří a naskytne se mu pohled na elegantní rezidenci Todora Kableškova, vůdce Dubnového povstání. Začátek povstání vyhlásil krvavým dopisem na první turecké oběti revolucionářů. Povstání dopadlo neúspěchem. Kableškov byl vězněn, později se zastřelil a byl pohřben v kostele Nanebevzetí v Koprivštici.

Most Prvního výstřelu nacházející se jihozápadně od centra města, se stal posvátný tím, že zde byl zabit první Turek. Opodál se nachází socha Todora Kableškova.

Ljutonův dům

Dům s nejkrásnějšími vnitřními prostory a typickým příkladem plovdivské architektury je Ljutonův dům. V přízemí se nachází ukázka plstěných koberců vyrobených v Koprivštici v 18. a 19. století. Roku 1856 si bohatý obchodník Ninčo Oslekov nechal postavit dům, jenž nese typické znaky staveb z období národního obrození. Dům je rozdělen na místnosti používané v létě a v zimě. Na budově jsou jasně patrné západní i východní prvky. Oslekov byl za podporu osvobozeneckého hnutí odsouzen k trestu smrti a v roce 1876 oběšen v Plovdivu.

Městečko plné barev jedinečné architektury, zalesněných kopců, horského vánku, ale také místo s neklidnou historií své návštěvníky zaručeně přenese do časů dávných a minulých.

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Bansko

Bansko

Plovdiv

Plovdiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *