Co můžete mít v kufru a jak je to s rozměry zavazadel
Pokud létáte často, nejspíš už víte, co si můžete dovolit mít v příručním zavazadle a které předměty by se neměly vyskytnout v odbaveném zavazadle. S rozměry je to ovšem trochu složitější. Každá letecká společnost si je určuje podle sebe. A co se vlastně stane, pokud je překročíte? Všechno má své řešení, ale budete platit poměrně vysokou částku. Jestli tedy nechcete tohle na letišti řešit, pozorně si zjišťujte informace nejen o rozměrech, ale i o obsahu příručních a odbavovaných zavazadel. Časem si pravidla zapamatujete.
Do letadla si lze vzít prakticky libovolný typ zavazadla. Baťůžkáři mohou mít batoh či sportovní tašku, kdo ale cestuje častěji, dá nám za pravdu, že nejpohodlnější je cestovní kufr. Dobře se s ním manipuluje a zároveň má jasně dané rozměry, takže pak nemusíte řešit, zda ho při kontrole zmáčknou, aby se vešel jako příruční zavazadlo, nebo budete muset doplácet.
Velikost a obsah příručního zavazadla
Příruční zavazadlo si s sebou berete do kabiny letadla. Většinou se uschovává do uzavíratelné police nad vaším sedadlem, případně se dává pod nohy. Hmotnost příručního zavazadla musí být obvykle do 10 kg, rozměry se liší. U některých leteckých společností je to 42 × 32 × 25 cm, jinde 55 × 40 × 20 cm. Každopádně si tuto informaci ověřte, protože budete-li mít větší příruční zavazadlo, čeká vás nemilé doplácení. Doplatek na místě je navíc vyšší, než kdybyste si zavazadlo předem normálně odbavili.
Příruční zavazadlo je v ceně letenky, jeho obsah je však poměrně omezený. Patří sem elektronická zařízení jako fotoaparáty, notebooky, tablety, kamery, oblečení, knihy. Problém nastává se vším tekutým. Celkový objem tekutin v jednom zavazadle nesmí překročit 1 l, tekutiny navíc musí být v neprodyšném neprůhledném obalu. V jednom obalu přitom nesmí být více než 100 ml tekutiny. Za tekuté se považují i pěny na holení, laky či barvy na vlasy, rtěnky, pasty na zuby, sprchové gely, parfémy a další věci běžné denní potřeby. Už chápete, proč se vyrábí malá cestovní provedení těchto potřeb? Většinou je ale lepší dát je do odbaveného zavazadla.
I odbavená zavazadla mají svá pravidla
Za odbavená zavazadla si, hlavně v případě nízkonákladových aerolinek, obvykle připlácíte. Jejich přeprava vyjde na několik stovek korun, nicméně většinou se tomu nevyhnete. Sem můžete bez obav dát i sprchové gely a tekutiny bez obalu. Naopak sem nedávejte osobní doklady, peníze, elektroniku, platební karty a cennosti. Ty patří do kabinového zavazadla. Většinou se nesetkáte s rozměrovým omezením, avšak s váhovým ano. Obvyklá hodnota je 23 kg, někdy jenom 15 a jindy zase 32. Na hmotnost a povolené rozměry zavazadla se vždy musíte podívat na webu konkrétní letecké společnosti. Kufry nad 32 kg vám mohou úplně odmítnout přepravit.
Ono je vlastně vůbec nejlepší prostudovat si podmínky přímo na webu konkrétní aerolinky. Obvykle mají srozumitelně vypsané, co akceptují a co nikoliv. Lepší je věnovat čas čtení doma než řešit problémy na letišti.