Dětské pasy

Dětské pasy

Podle nové legislativy (zákon 329 / 1999 Sb.), už nelze mít dítě připsáno v pase rodičů. Každé dítě musí mít pas vlastní, a to od 26. 6. 2012. Cena za pas pro dítě do 5 let je 50 Kč a takový pas má platnost 1 rok. Tak krátká platnost byla vysvětlena tím, že malé děti velmi rychle rostou a za 5 let by na fotografii z pasu vůbec nebyly poznat. Děti ve věku 5 až 15 let, budou mít pas s platností 5 let a jeho cena je 100 Kč.
Dětské pasy lze vyřídit na obecním úřadě s rozšířenou působností. Není nic jednoduššího, než si na příslušný úřad zavolat. Rovnou se informujte, v jaké denní době je nejlepší úřad navštívit. Zejména větší města se na úřadech potýkají až s několikahodinovými frontami.

Co potřebujete vyřízení dětského pasu?

Pokud jste si v poslední době šli vyřídit pas, jistě jste si všimli, že již nepotřebujete pasovou fotografii. Na úřadě vás po vyplnění žádosti a zaplacení poplatku (600 Kč), vyfotí. Nové pasy jsou totiž s biometrickými údaji. Budou vám tedy sejmuty i otisky prstů. Na pase je i podpis. Podepíšete se na speciální otiskovou tabulku.

U pasu pro děti je vše jednodušší. Nepotřebujete žádné tiskopisy a samozřejmě ani fotku dítěte. K pořízení elektronické fotografie pro biometrické zpracování používají úředníci oddělení cestovních dokladů nejrůznější pomůcky, mezi které patří například dětská stolička, stupínek, speciální plátna pro dotvoření správného pozadí i další rekvizity. Vyřízení pasu tedy není pro dítě žádný stresující akt.

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

3 thoughts on “Dětské pasy”

  1. Muzete me prosim sdelit, kde jste prisli na to ze deti mladsi 5 let musi mit pas kazdy rok? Moje dcera ho ma uz od 6ti mesicu a bude ji platit jeste rok, jsou ji ctyri. Novela zakona
    197/2010 Sb. – , kterým se mění zákon č. 329/1999 Sb., o cestovních pase o tomto vubec nehovori, meni se tim pro deti akorat to, ze musi mit vlastni pas a to od 5-15 let s platnosti 5 let, tedy pokud mluvim o biometrickem pasu. Nemate nahodou namysli pas obycejny ani strojove citelny, ten byl na jeden rok. Priste by bylo dobre si o tomto neco precist, ale spise na portalech verejne spravy, nebot sirenim poplasnych zprav, se potom lide strasi a vznikaji fronty a chaos.

    Kubat Pavel

  2. OPRAVA: ne od 5_15 let veku, ale od narozeni do 15 let veku musi mit pas a biometricky ma platnost na 5 let na tom se zmenilo akorad to, ze ho musi mit a ne ze muzou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *