Cyklodovolená na obzoru aneb jak vybrat to správné kolo, aby vše šlapalo podle plánu

Cyklodovolená na obzoru aneb jak vybrat to správné kolo, aby vše šlapalo podle plánu

Prázdniny jsou stále v plném proudu. Pokud máte ještě několik dnů či týdnů volna, můžete je zkusit strávit třeba v sedle kola. Dovolená na kole je totiž stále populárnější a cyklotrasy nejen u nás rostou jako houby po dešti. Ať už plánujete cyklodovolenou přes hory i lesy nebo se chcete kochat výhledem na krajinu po rovinatých cyklostezkách, výběr správného kola je základ. Zde je několik tipů, jak najít to správné právě pro vás.

Pozor na kola z „obchoďáku“

Na úvod je nutné říci, že jedním z nejhorších zážitků, který si můžete připravit, je jízda na nevhodném kole. Velkou šanci narazit na takové kolo máte hlavně u „výhodných“ nabídek ve velkých obchodních řetězcích. Kromě kvality ježdění, kdy nejspíš budete proklínat každý kilometr, můžete pak mít u takového kola problém třeba i s jeho seřízením, servisní technici je totiž nezřídka odmítají.

Investice do kola na míru slibuje radost z jízdy

Ale není třeba zoufat. I když kolo z obchodního řetězce nelze doporučit, neznamená to, že k pěkným zážitkům z jízdy potřebujete nutně kolo za 100 tisíc. Odborníci se shodují, že pro běžné rekreační ježdění postačují už produkty v ceně 15 – 20 000 Kč, které při dobré péči a údržbě mohou sloužit 10 – 15 let.

I když se tato cena může zdát vysoká, v porovnání s jinými sporty to tak úplně pravda není. Například u lyžování vás kromě pořízení základní výbavy v běžné výši kolem 15 000 Kč a následné standardní údržby čekají například ještě každoroční vysoké výdaje za permanentky.

Samozřejmě na trhu naleznete i kola dražší. Ta bezesporu stojí za úvahu, pokud máte v plánu jezdit opravdu často, případně máte-li nějaké speciální požadavky – na terén, výšku či váhu nebo máte nějaké zdravotní omezení.

„U kola se jedná zejména o vyšší počáteční investici, která se ale obvykle vyplatí, protože další náklady týkající se údržby již nejsou tak vysoké. Kvalitní specializované obchody navíc již běžně nabízejí prodej sportovního vybavení, včetně kol, na splátky,“ říká Cyril Křůpala, marketingový ředitel společnosti Cofidis.

Horské nebo krosové?

Na dovolenou a cyklovýlety jsou nejvhodnější horská a krosová či trekingová kola. Jedete do náročného terénu, nebo budete jezdit po silnici a zpevněných cestách? Pointa je v tom, že na horském kole jet po silnici můžete. S krosovým kolem budete mít v náročnějším terénu opravdu problém.

Pokud tedy plánujete jezdit z 95 % opravdu po silnicích, asfaltu a zpevněných cestách, zvolte kolo krosové. Jestli ale máte v plánu si i jinak vcelku poklidné cyklovýlety sem tam „okořenit“ cestou do hor či lesa, kde budete zdolávat kameny a kořeny, uvažujte už spíše o kole horském. Na silnici je sice těžkopádnější, ale to lze částečně zmírnit hladšími plášti. Každopádně zvládne nejen horší terén, ale také horší počasí – mokro i bláto. Horských kol najdete navíc v nabídce prodejců mnohonásobně více než kol krosových a máte tak větší šanci vybrat si takové, které vám bude vyhovovat.

Pozor na velikost

Výběru správné velikosti kola se vyplatí věnovat čas a nedělat kompromisy. Špatnou volbou si můžete způsobit bolesti krku, zad či končetin a kolo se vám nebude dobře ovládat. Pro výběr velikosti kola existují tabulky. Velikosti rámu pro dospělé jsou značené buď v palcích od 15“ až po 24“ nebo obdobně jako u velikosti oblečení XS, S, M, L, XL. S velikostí kola vám ovšem poradí nejlépe odborník. Ideální je, pokud si kolo můžete vyzkoušet. Ideální výšku lze pak doladit posunutím sedla, řídítek, představcem a sedlovkou.

Elektrokola hýbou světem

Jste méně fyzicky zdatní, ale přesto byste se rádi vydali s přáteli-cyklisty na cyklodovolenou, ať už do lesa, hor nebo jen po městech? Pak i vy nyní máte možnost takovou dovolenou zažít díky elektrokolu, které je v současné době doslova hitem. Na plné nabití baterie lze už dnes ujet přes sto kilometrů a bez námahy s ním zdoláte dlouhé i prudké kopce. Na elektrokolo si ale musíte připravit trochu větší investici, nejlevnější elektrokola začínají na ceně 25 000 Kč.

„Pořízení na splátky registrujeme s ohledem na vyšší ceny nejčastěji právě u elektrokol, jejichž ceny se pohybují poměrně běžně okolo 50 000 korun a například celoodpružená elektrokola stojí i přes 100 000 korun. Zájem o financování elektrokol na splátky roste podle našich dat nejvíce v posledních třech letech a neustále se zvyšuje,“ říká Cyril Křůpala z Cofidisu.

A co dál?

Vybrat správný druh a velikost kola je základ. Pokud příliš kolům nerozumíte a jde vám prostě o to si dobře zajezdit, ostatní věci jako jsou brzdy, vidlice, geometrie či materiál rámu, odpružení a komponenty jako přehazovačka, ráfky, přesmykač, řídítka, sedlovky apod. nechte na odbornících a jejich studiem se příliš netrapte.

Nezapomeňte na výbavu

Nepostradatelným vybavením je kvalitní cyklistická přilba. Vhodné je dále vaše kolo opatřit bezpečnostními prvky – světly a odrazkami či diodovým osvětlením. Důležitým doplňkem pro případ nepříjemností na výletě je pumpička a náhradní duše, případně i záplaty, dále drobné nářadí jako třeba sada imbusů, kterou můžete umístit do malé brašny pod sedlo. Pro komfortní jízdu nezapomeňte na speciální rukavice či obuv a samozřejmě na dodržování pitného režimu díky láhvi v držáku.

Tolik k několika základním tipům pro výběr kola. A nezapomeňte – pokud jste laik nebo nemáte mezi blízkými žádného experta, vždy je vhodné začít poradou s odborníkem. Nejlepší volbou je specializovaný obchod, kde se zaměří na komplexní výběr kola, a to s ohledem na výšku, váhu, zkušenosti a způsob jízdy, stejně jako na terén i intenzitu ježdění.

 

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *