Co rozhodně nesmíte zapomenout na dovolenou

Co rozhodně nesmíte zapomenout na dovolenou

Aby vás na dovolené nezastihla řada nepříjemností, jako příliš těžké kufry, špatné jídlo, odlišné elektrické zásuvky, připravte se předem.

Málokdo se umí úsporně sbalit a na letišti řeší problém s přetíženými zavazadly. Pokud cestujete letadlem, zavazadla by neměla přesáhnout 15 kg. Dříve to bylo dokonce pětadvacet, to již neplatí, nyní si za každý kilogram navíc připlatíte.

Podle zástupců cestovní kanceláře TopFly.cz naši spoluobčané nejčastěji zapomenou například převody elektrického napětí nebo nabíječku na mobil či notebook a samozřejmě také baterie do fotoaparátu a náhradní paměťovou kartu. Zapomenout byste ale neměli ani určitou hotovost v platidle dané země. Následně by nás totiž mohly nemile překvapit poplatky za výběr z bankomatu. Peníze si ale nevyměňujte ani v hotelu. Dostanete sice poměrně slušný kurz, ale za to musíte počítat s vysokými poplatky. V bankách naopak bývá kurz poměrně nevýhodný. Ve větších obchodech je nejlepší platit platební kartou.

Mezi další nepříjemné skutečnosti patří zapomenutí léků, třeba proti nevolnosti. I přesto se ve většině jižních států doporučuje pít především balenou vodu.

Zdraví až na prvním místě

Když už jsme nakousli problematiku zdraví, nezapomeňte na cestovní připojištění. Bolavý zub, zlomená či naražení ruka by se mohli pekelně prodražit. Do exotičtějších zemí budete potřebovat také řádné očkování. Zájezd pro turistu může skončit ve chvíli, kdy zjistí, že dostal nemoc, na níž se zapomněl očkovat dostatečnou dobu před odjezdem do dané destinace. Zjistit si, která očkování jsou vhodná, je přitom velmi jednoduché. Někdy se však nepříjemný parazit či nemoc projeví až po návratu z dovolené (např. u malárie) a mezitím se nakazí další osoby v rodině a okolí. Jelikož očkování většinou stojí několik stokorun, není radno se na něj nepřipravit. Seznam destinací a vhodných očkování lze nalézt např. na http://www.ockovacicentrum.cz/.

Očkování se však nedoporučuje ženám půl roku před odjezdem na dovolenou, pokud plánují na dovolené otěhotnět. Také je vhodné se o očkování nejdříve poradit se svým lékařem.

Na dovolenou nesmíte zapomenout

Opakování je matka moudrosti, k již zmíněným nezbytnostem přidáváme ještě některé:

  • Pas
  • Mezinárodní řidičský průkaz (stačí o něho požádat příslušný úřad několik týdnů před odjezdem)
  • Hojivou mast proti spáleninám (s panthenolem)
  • Sprej proti obtížnému hmyzu
  • Časopis nebo knihu
  • Převody elektrického napětí
  • Nabíječku na mobil či notebook
  • Baterie do fotoaparátu
  • Náhradní paměťovou kartu

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *