Cestujeme s dětmi na kole

Cestujeme s dětmi na kole

Cyklistiku si zamilovalo mnoho lidí.

Někomu učarovaly možnosti cestování a poznávání krajiny, další zase oceňují sportovní aspekty jízdy na kole. Cyklistika je také skvělý rodinný sport. V článku vám poradíme, jak cyklistiku s celou rodinou provozovat už od raného věku dětí.

Dětské vozíky – téměř od narození

Dětské vozíky za kolo skutečně umožňují s dětmi na kolo téměř od narození. Vozík se jednoduše připojí za jízdní kolo a můžete s dětmi snadno vyrazit na kratší nebo i delší vyjížďky.

Ve vozíku je dostatek místa i na hračky pro dítě, na převlečení a vše další potřebné na cestu. Pro nejmenší děti se ve vozíku používají tzv. miminkovníky, kdy miminko nesedí, ale pohodlně leží a je připoutáno bezpečnostními pásy. Větší děti ve vozíku sedí a opět jsou pro více bezpečnosti připoutané vícebodovými pásy. Cestujeme s dětmi na kolePokud to jde, volte vždy vozík, který je odpružený. Je to pro děti mnohem pohodlnější a zvládnete tak i jízdu na polních cestách.

Dětské vozíky za kolo jsou víceúčelové, prodávají se k nim různé doplňkové sety a vozík snadno změníte v kočárek, můžete s vozíkem bruslit na kolečkových bruslích, nebo vyrazit na běžky. Na dovolenou je proto možné vyrazit i bez kočárku, o vše se postará vozík.

Sedačky na kolo

Druhou možností, jak na kolo s malými děti, jsou dětské sedačky na kolo. Děti musí pro jízdu na sedačce bezpečně udržet svojí hlavičku a proto je sedačka vhodná až pro něco větší děti.

Volit se dá přední nebo zadní sedačka. Pokud vybíráte, volte vždy raději pohodlnější polohovací variantu sedačky, děti to při vyjížďce ocení. Sedačka je skvělá hlavně na kratší vyjížďky, na delší výlety se více hodí dětský vozík. Nikdy nezapomeňte dítěti dát i na sedačku cyklistickou helmu.

Tažná tyč za kolo

Cestujeme s dětmi na koleSe samotnou cyklistikou mohou děti začít zhruba od tří let. Pro tyto účely jsou určena nejmenší dětská kola 12“. V tomto věku není ale vhodné s dětmi na kole vyrazit někam do silničního provozu. Spíše si musíte vybírat dětská hřiště, parky, nebo uzavřené cyklistické stezky.

Když děti povyrostou (4-6let) čekají na ně dětská kola 16“. I v tomto věku je lepší se držet mimo silnice a auta. Výjimkou může být použití tzv. tažné tyče za kolo, kdy za své jízdní kolo zapojíte dětské kolo do tandemu a můžete vyrazit. Řízení máte pod kontrolou vy a je tak možné vyjížďku vést s dítětem na tažné tyči i po málo frekventovaných silnicích a cestách.

Na místech mimo silniční provoz můžete dítě odpojit a nechat ho jet samotné. Na silnici a v okamžiku, kdy se unaví, přijde na řadu znovu tažná tyč.

Dětská kola 20 a 24“

Tyto dvě velikosti jízdních kol vypadají podobně jako dospělá jízdní kola. Najdete u nich většinou zadní měnič převodů (přehazovačku) a u velikosti 24“ i přední měnič převodů (přesmykač).

Dětská kola 20 a 24“ jsou vybavená i odpruženou vidlicí pro více pohodlí dítěte. Brzdí se podobně jako u dospělého kola pákovými brzdami. Dětská kola 20“ jsou určena pro děti od 6 do 9let, velikost 24“ potom pro děti od 9 do 12let. Takto velké děti zvládnou pod vedením dospělých i jízdu v silničním provozu a dají se tak naplánovat i větší výlety.

Děti okolo 11let, které jsou vyšší, mohou už vybírat i mezi dospělými koly. Ideální jsou pro ně na začátek spíše horská kola disponující standardně rozměrem kol 26“, což se tolik neliší od největší velikosti dětských kol 24“.

Kam pro jízdní kolo

Jízdní kolo pro dítě i pro sebe raději vybírejte ve specializovaných prodejnách. Levný nákup v supermarketu se vám nemusí později vyplatit. Kolo bude obtížné na seřízení a nevydrží tolik. Specializovaná prodejna vám poskytne také potřebné servisní zázemí a o kola se vám postarají i po nákupu.

Přejeme spoustu krásných zážitků s celou rodinou na kole!

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *