Bulharsko-Bačkovský klášter

Bulharsko-Bačkovský klášter

Bulharsko nás láká nekonečnými písčitými plážemi, místní kuchyní i levnými suvenýry. Své si zde ale najdou i milovníci kultury a historie. Tento klášter, pyšnící se členstvím na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO díky jedinečné architektuře a freskám, roku 1083 založili gruzínští bratři Grigori a Abbasi Bakurianiovi. Nachází se asi 30 km jižně od Plovdivu.

V 16. století byl zdevastován Osmany a v 17. století byl zrestaurován. Z doby jeho vzniku se bohužel dochovala jen kaple. Do bulharských rukou se dostal v době turecké nadvlády. Díky jeho rozlehlosti se pyšní titulem „druhý největší klášter v Bulharsku“. První je klášter Rilský.

Stavba se nachází na úpatí pohoří Rodopy, asi 25km od druhého největšího města Bulharska Plovdivu. Jeho klidná atmosféra je zapříčiněna hlubokými lesy, které se v okolí nachází.

Výzdoba kláštera

Asi největší chloubou kláštera jsou fresky, které jsou skutečně početné. V Kostele Sveti Nikola z roku 1834, nacházející se na nádvoří, si návštěvníci nemohou nevšimnout fresek od Zachariho Zografa. Kupoli kostela pokrývá freska Krista Pantokratora, který zajímavě ztvárnil podobizny světců. Další zmínku si zaslouží ohromující fresky na téma Poslední soud, zachycující hříšníky padající do pekla. Druhým kostelem na území kláštera je Sveta Bogorodica ze 17. Století. Ten rovněž vyniká svými freskovými výzdobami. Mimo jiných zde můžeme vidět Ďábla oslovujícího Krista z tlamy nestvůry a Smrt vrhající stín na anděla. Kostel Sveta Borognica má, mimo jiné, ještě jeden důvod k lákání turistů, a to sice bohatě zdobený ikonostas, což je stěna oddělující oltářní část od prostoru pro věřící. Září světlem stovek problikávajících svíček.

S místem je spojeno procesí se zázračnou Pannou Marií. Zeď refektáře, nalevo od nádvoří, pokrývá největší freska v Bulharsku. V roce 1846 se o ni zasloužil Alexi Atanasov, jehož cílem bylo zchytit průvod nesoucí ikonu Panny Marie do přilehlých kopců, kde se nacházejí kaple známé pod názvem Ajazmoto.

Návštěva kláštera rozhodně nebude ztráta času. Dýchne na Vás kouzlo dob minulých i prostředí zcela odlišné, než jsou místa pro Bulharsko tak typická.

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Bansko

Bansko

Plovdiv

Plovdiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *