Různorodé městečko Chartres
Město Chartres je po celém světě proslulé svou velkolepou gotickou katedrálou. Chlubit se však může i několika různorodými kostely, které jsou po městě různě roztroušeny. Například středověký benediktinský kostel St-Pierre, má naprosto nádherná barevná okna. Románský kostel Église de St-André, je dnes odsvěcený a využívá se na nejrůznější koncerty, což musí být jedinečný zážitek. Nebo koste St-Aignan, který je obklopený hradbami z 9. století. Dále můžete navštívit Musée des Beaux Arts, které je situováno v bývalém biskupském paláci. Uvidíte zde ohromující sbírky nábytku ze 17. a 18. století.
Město Chartres bylo jednou z prvních městských památkových rezervací v celé Francii. Jednoznačně k tomu přispěla i již výše zmiňovaná katedrála v Chartres. Dnešní katedrála nahradila původní románskou, kterou zničil v roce 1194 požár. Jedinou památkou, která požár přečkala, je významná relikvie – Závoj Panny Marie.
Katedrála v Chartres
Katedrála je označována jako „kamenná bible“. Přečkala totiž mnoho náboženských rozepří, i Francouzskou revoluci. Místním obyvatelům se celou katedrálu povedlo znovu vybudovat za pouhých 25 let, což je vskutku obdivuhodné. Po roce 1250 bylo provedeno jen minimální množství změn. Jednou z těch výraznějších je však dostavba druhé – té vyšší – věže, a to sice na počátku 16. století. Byla postavena vy stylu plaménkové gotiky. Na druhou stranu dolní polovina západního průčelí pochází z původní románské katedrály. Portál a tři okna však už byla dostavěna v polovině 12. století.
Hlavní loď je vysoká 37 metrů. To však není jediná zajímavost. Na podlaze se nachází labyrint, který pochází ze 13. století. Každý poutník, který navštívil katedrálu, si jím musel projít, aby tím symbolicky vyjádřil tu úmornou cestu za Kristem, což mělo symbolizovat cestu do Jeruzaléma a složitost života. Poutníci ji zdolávali na kolenou a zabrala jim nejméně jednu hodinu času.