Janov z trochu jiného pohledu
Kdo si myslí, že město Janov nám nemůže ukázat nic jiného, než obchodní přístav, je hluboce na omylu. Je sice pravda, že město leží v zátoce, která dokonalý a přirozený přístav vytváří, navíc je chráněno horami z většiny stran, proto je to nejdůležitější přístav v celé Itálii vůbec.
Město leží v severozápadní Itálii a jeho památky patří v této oblasti mezi ty nejkrásnější. Třeba takový kostel Sant´Agostino, který pochází z 13. století a postaven byl v gotickém slohu, během druhé světové války však byl poškozen bombardováním a tak z něho dnes už můžeme spatřit jen gotickou zvonici a dvě křížové chodby. Ty byly zrekonstruovány a dnes je v nich umístěno Museo di Architettura e Scultura Ligure. To se stará o sbírku fragmentů architektury, fresek a soch.
Dále můžeme navštívit palác, který je bohatě zařízen v rokokovém stylu a také se může pyšnit bohatou sbírkou obrazů – Palazzo Reale. Naproti němu pak můžeme spatřit starou universitu, navrženou architektem Bartolomeem Biancem.
V nejkrásnější janovské ulici s názvem Via Garibaldi, najdeme spoustu nádherných domů a paláců ze 16. století. Mezi ně například patří Palazzo Bianco a Palazzo Rosso. V obou z nich můžete navštívit rozsáhlé sbírky umění.
Za zmínku také rozhodně stojí místní hřbitov Staglieno, který je opravdu nevšední. Je velice rozlehlý, a proto uvnitř nalezneme jeho vlastní autobusovou dopravu, není se čemu divit, protože zabírá plochu 33 hektarů. Náhrobky jsou vcelku atypické, neboť mají podobu miniaturních secesních paláců, egyptských chrámů, či katedrál.
Ještě jedna zajímavost na závěr
Janov je domnělé místo narození Kryštofa Kolumba. Spekuluje se o tom, že se narodil buď v Janově, Savoně, nebo někde zcela mimo Itálii. Nicméně v katastru města Janova se nachází několik zmínek o jeho otci, tudíž se s zde s Kryštofe Kolumbem setkáme takřka „na každém rohu“.