Čína

Základní informace

Název Čínská lidová republika
Hlavní město Peking
Rozloha (v tis.) a počet obyvatel 9 597 km2 , >1 312 mil
Nejvyšší hora Mount Everest
Nejdelší hora Jang-c´-t´iang
Měna Čínský juan (10 t´iao)
Úřední jazyk Mandarínská čínština
Náboženství >50% bez vyznání, Buddhismus, Taoismus

Když se řekne „čína“ někdo z vás si možná vybaví fastfood v nějakém obchodním centru, ale nyní nebude řeč o jídle, které je pro Čínu tak typické, ale o zemi samotné.

ČínaČína je nejlidnatějším státem na světě, její populace je větší než 1,3 miliardy lidí a neustále roste. Zároveň třetí největší, co se rozlohy týče. Mezi jeho další „nej“ patří i Himaláje, jako nejvyšší pohoří anebo proslulou Velkou čínskou zeď, která je nejviditelnější z vesmíru. Pro nás je to sice daleký východ, vonící s exotikou, ale jsme s ním spoutáni více, než si myslíte. Přinesli totiž do Evropy porcelán, papír, kompas a střelný prach. Čína je také druhým nejstarším státem, hned po Japonsku.

Top 10 míst, kam se vydat v HongKongu, Šanghaji, nebo Pekingu

Připravili  jsme pro Vás seznam TOP 10 míst, které navštívit z nejnavštěvovanějších destinací, mezi které patří Hongkong, Šanghaj, nebo Peking.

Hongkong

 1. Victoria Peak (přírodní památka)

Victoria Peak je nejvyšší hora ostrova Hong Kong Island. Do nadmořské výšky 554 metrů jezdí světově známá červená tramvaj Peak Tram. Z Victoria Peak si užijete jedinečné panorama města, které stojí za vidění ve dne i v noci.

 1. Chrám Wong Tai Sin (historická památka)

V Kowloonu najdete jeden z nejmladších taoistických chrámů v Hong Kongu. Počátky má ve 20. letech 20. století, kdy vznikl na počest boha Wong Tai Sina. Potkáte tu spoustu místních, kteří zde zapalují vonné tyčinky a vyslovují svá přání.

 1. Tsim Sha Tsui (novodobá atrakce)

Tsim Sha Tsui je zábavní a nákupní centrum v jižní části Kowloonu. Najdete zde spoustu obchodů, dobrých a různorodých restaurací. Chcete-li zakusit moderní Hong Kong, tohle je to správné místo.

 1. Hvězdná promenáda (moderní památka)

Avenue of Stars neboli Hvězdná promenáda nedaleko Tsim Sha Tsui představuje jména slavných hvězd z Hong Kongu, nechybí tu proto ani Bruce Lee. Po promenádě si můžete udělat příjemnou procházku a taky si odsud užijte výhled na Světelnou symfonii.

 1. Ocean Park (zvířata)

Uprostřed Hong Kongu si můžete užít i trochu té divočiny. Stačí navštívit Ocean Park, kde najdete největší akvárium na světě i nádherné pandy. Užít si můžete i zábavné projížďky. Konkurenci tento park nachází jen v hongkongském Disneylandu.

 1. Socha Big Buddha (moderní památka)

Světoznámá bronzová socha Velkého Buddhy na hongkongském ostrově Lantau vítá návštěvníky od roku 1993 nedaleko kláštera Po Lin. Symbolizuje harmonické soužití člověka s přírodou i lidí s vírou obecně. Socha vysoká 34 metrů je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí v Hong Kongu.

 1. Tai O Fishing Village (moderní památka)

V Hong Kongu můžete nahlédnout i do tradiční rybářské vesničky, a to nedaleko pulsujících tříd a obchodních domů. Lidé tu žijí víceméně postaru v tradičních domcích a živí se prodejem ulovených ryb.

 1. Dračí hřbet (příroda)

Dragon’s Back neboli Dračí hřbet je označení pro okouzlující přírodu v kopcovité oblasti nad Hong Kongem. Nechte se sem vyvézt a udělejte si pěkný výlet, během kterého budete nenáročně sestupovat a uvidíte při tom lesy, pláže i oceán.

 1. Noční trhy na Temple Street (novodobá atrakce)

Jedinečný a nezapomenutelný zážitek na vás čeká i na nočních trzích na Temple Street. Seženete tu snad všechno, na co si vzpomenete, odnesete si odsud skvělé suvenýry a ochutnáte místní dobroty. Dokonce si tu můžete nechat i věštit.

 1. Repulse Bay a zdejší pláže (příroda)

Hong Kong sice není synonymum pro dlouhé pláže, ale i tak je tu najdete a skvěle si na nich můžete odpočinout. Z Repulse Bay se vám naskytne krásný pohled na část Hong Kongu, jde o opravdu jedinečné místo.

Šanghaj

 1. Šanghajská promenáda The Bund (novodobá atrakce)

Procházka po široké promenádě na západním břehu řeky Chuang-pchu-ťiang je při návštěvě Šanghaje takřka povinností. Navzdory tomu, že se místo nachází v Asii, má velmi evropského ducha. Najdete tu hlavně francouzské a anglické restaurace, obchody a galerie, ale také starší budovy vystavěné ve specifických stylech.

 1. Yu Garden (příroda)

Krásná klasická zahrada s mnoha jezírky, altány a typickými čínskými stavbami vám dopřeje trochu oddechu od ruchu velkoměsta. Můžete se zde projít nebo se třeba účastnit některé zde probíhající kulturní či hudební akce.

 1. Jade Buddha Temple (historická památka)

Tento chrám v západní části Šanghaje vznikl už v roce 1882, ve 20. století prošel rekonstrukcí a od počátku až dodnes chrání dvě nefritové sochy Buddhy – ty jsou velmi ceněné jak z historického, tak uměleckého hlediska.

 1. Šanghajské muzeum (moderní památka)

V Šanghajském muzeu, které návštěvníky vítá už od roku 1952, se nacházejí ty nejcennější kousky tradičního čínského umění. Kromě toho samotná budova s kruhovým vrškem a čtvercovým základem dodržuje čínský koncept chápání Země, tedy kruhového nebe a čtvercové země.

 1. Klášter a pagoda Longhua (historická památka)

Longhua Temple and Pagoda je označení pro nejstarší a nejvýznamnější náboženské místo v Číně. Zároveň jde o největší chrámový komplex v Šanghaji. K vidění je tu pět velkých hal, 500 zlatých soch, pagoda vysoká 40 metrů a další skvosty.

 1. Televizní věž Perla východu (novodobá atrakce)

Železobetonová televizní věž vysoká 468 metrů přitahuje pozornost především svým netradičním vzhledem – nepřehlédnutelné jsou dvě koule s průměrem 45 a 50 metrů. Její součástí je rozhledna, restaurace a hotel.

 1. Náměstí lidu (moderní památka)

Toto náměstí je pro místní i turisty zajímavé především budovou Šanghajského muzea, ale také Novou radnicí a Velkým divadlem. Za návštěvu zde stojí také centrum městského plánování (Shanghai Urban Planning Center), kde návštěvníci obdivují modely existujících budov.

 1. Šanghajské muzeum vědy a technologie (novodobá atrakce)

Toto muzeum je největší svého druhu v Číně a s více než dvěma milióny příchozích ročně také jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí v Šanghaji. Denně tu můžete zhlédnout interaktivní exhibice, které baví dospělé i děti.

 1. Muzeum čínského umění (novodobá atrakce)

Největší umělecká galerie v Asii nabízí nejzajímavější kolekce moderního umění. Nachází se v oceňované budově zvané China Pavilion, která vypadá trochu jako obrácená pyramida. Za podívanou stojí zvenčí i zevnitř.

 1. Katedrála Xujiahui (historická památka)

Novorománská katedrála známá také jako katedrála sv. Ignáce pochází z roku 1911 a působí tu možná trochu nepatřičně. Je však krásná a stojí za vidění – vnějšek je nádherný díky červeným cihlám, vnitřek pak díky elegantnímu spojení čínské a katolické výzdoby.

Peking

 1. Letní palác a Zapomenuté město (moderní památka)

Komplex Zapomenutého města tvoří asi 800 budov a 9 000 místností, vznikl v 15. století jako sídlo císařů, do něhož veřejnost po 500 let nesměla. Pozůstatky Zapomenutého města tvoří budovy z 18. století.

Letní palác pocházející z 18. století byl vystavěn pro účely letních pobytů královské rodiny. Jeho součástí je umělé jezero, Mramorový most sedmnácti oblouků i 3 000 rozmanitých staveb.

 1. Náměstí Nebeského klidu (moderní památka)

Náměstí Nebeského klidu je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Pekingu. Zaujímá neuvěřitelných 440 tisíc metrů čtverečních a brána Nebeského klidu ho odděluje od Zakázaného města. Na tomto náměstí došlo ke spoustě historických událostí, například k vyhlášení Čínské lidové republiky, odehrála se zde také nejedna demonstrace.

 1. Pej-chaj Park (příroda)

Původně součást Zakázaného města dnes láká na jezero a projížďky na loďkách, procházku, zhlédnutí dovedností zdejších kaligrafů, kteří kreslí na zem, a také na tanec a zpěv, který je tu často slyšet.

 1. Chrám nebes (historická památka)

Chrám nebes se nachází v parku Tian’anmen, jehož severní část tvoří půlkruh (symbol nebes) a jižní část je čtvercová (symbol země). Chrám z 15. století je dějištěm mnoha náboženských slavností. Snad nejvýznamnější součástí je Síň modliteb za dobrou úrodu – jde o 38 metrů vysokou stavbu s modrou střechou a zlacenou makovicí.

 1. Pekingský národní stadion (novodobá atrakce)

Zejména večer vás budova olympijského stadionu uchvátí, bývá totiž barevně nasvícená. Ptačí hnízdo, jak se stadionu také pro jeho vzhled přezdívá, se každou zimu mění v největší umělou sjezdovku na světě.

 1. Muzeum hlavního města (novodobá atrakce)

Pekingské Muzeum hlavního města se nachází v moderní budově z konce 90. let 20. století, jeho počátky však sahají do roku 1981. Návštěvníci sem chodí obdivovat na 200 tisíc kousků, z nichž valná část pochází z pekingských archeologických výzkumů.

 1. Starověká observatoř (historická památka)

Observatoř dostavěná v roce 1442 původně připomínala spíš pevnost, využívána byla do roku 1929 a řadí se k nejstarším observatořím planety. Dnes tu můžete vidět velké množství exponátů, například staré astrologické hodiny nebo jednotlivé typy kalendářů.

 1. Coal Hill Park (příroda)

Přímo naproti Severní bráně Královského paláce se nachází Coal Hill Park, jenž nabízí nádherná panoramata města a skýtá prostor pro krásné procházky v klidnějším prostředí.

 1. Konfuciův chrám (historická památka)

V Konfuciově chrámu najdete sochy a desky s výroky známého filozofa. Jde o druhý největší konfuciánský chrám v Číně. Je to nádherně klidné místo, kam se lidé scházejí k modlitbám a meditacím.

 1. Pekingská ZOO (zvířata)

Pekingská ZOO je největší svého druhu v Číně. Lidé po celém světě ji znají především díky chovu roztomilých pand velkých, ale vidět tu můžete i mandžuské tygry, sněžného jelena, divoké tibetské jaky a další zvířata.

Tipy na okružní poznávací cesty

I mimo tato města uvidíte v Číně spoustu zajímavých míst, a to například na okružních cestách.

Okruh jižní Čínou: Kunming – Dali (starobylé město, jezero Erhai, areál Tří pagod) – Lijiang (Bajské domy, Staré Město, park černého draka, Sněžná hora nefritového draka) – Zhongdian (soutěska Tygřího skoku, ohyb Dlouhé řeky, tradiční tibetské stavby, tibetský klášter Songzanlinsi) – Jianshui (Konfuciánská akademie, starobylé město, rezidence rodiny Zhu) – Yuanyang (most Dvojitého draka, rýžové terasy, Shilin/kamenný les, pozoruhodné skalní útvary, mongolské vesnice)

Neznámá jižní Čína: Peking (Velká čínská zeď, Chrám nebes) – Dali (jezero Erhai, areál Tří pagod, Staré Město) – Lijiang (Snežná hora, lamasérie Yufengsi, chrámy království Naxiů) – Zhongdian (soutěska Tygřího skoku, ohyb Dlouhé řeky, tibetský klášter Songzanlinsi).

Trocha čínské historie

Archeologické výzkumy dokazují, že osídlení na území Číny patří k nejstarším. První stát zde ale vznikl až v 3. tisíciletí př. Kr.  Roku 221 př. Kr. bylo území sjednoceno dynastií Čchin, odtud název Čína. Roku 1911 byla zrušena monarchie a ustavena Čínská republika. Čínské dějiny 20. století by mohly být kapitolou samotnou, naštěstí hrůzy, které se odehrály, končí smrtí Mao-Ce-tunga v roce 1976.

Překvapivá Čína

Hlavním městem je Peking s více než 20 miliony obyvateli. Tato obrovská a moderní metropole nabízí spousty zajímavých turistických míst. Ve městě naleznete jak moderní architekturu, tak i historické budovy. Všechny nápisy jsou zde uvedeny jak v čínštině, tak v angličtině, takže se zde neztratíte. Mezi zajímavá místa, která určitě stojí za návštěvu, jsou mimo jiné: Chrám nebes, Velká čínská zeď, Náměstí Nebeského klidu, Zakázané město a spousty dalších míst. Čína také drží staré tradice, které jsou součástí jejich kultury.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *