Dovolená se psem není experiment
To, že byl s vámi pejsek párkrát na chalupě, se nepočítá! Pokud váš čtyřnohý mazlíček není zvyklý cestovat, s největší pravděpodobností to pro něj bude velice stresující záležitost. Co ale s ním, když chci jet v létě na dovolenou?
Existuje více způsobů, jak se s nastalou situací popasovat ke spokojenosti všech zúčastněných včetně našeho čtyřnohého kamaráda. Platí pouze jedno pravidlo: Začít to řešit včas!
Ani nejlepší babička na hlídání nestačí
Domlouváte si hlídání u známých nebo rodiny? To je pro pejska ale možná více stresující než samotné cestování. Zvíře je na ostatní členy rodiny, tedy vlastně členy „smečky“, zvyklé a bez svého páníčka bude trpět. Přesto se téhle možnosti nemusíte úplně vzdát. Postačit by mělo, když pejska na náhradního páníčka začnete dostatečně dopředu zvykat.
Druhá možnost, pro někoho dokonce jediná, je vzít pejska s sebou. Proč ho také nechávat doma, vždyť je to člen rodiny… V tomto případě nás tedy čeká příprava na cestu.
Klíč k úspěchu je dostat pejska do auta
Na tom by nebylo nic zase až tolik překvapivého, odborník značky Brit Ing. Martin Kváš nám ale vysvětlil, v čem se skrývá tajemství pohodového cestování: „Zvíře se většinou nebojí cestování jako takového, ale nástupu do dopravního prostředku. Pokud se pes nastoupení bojí, je nutné ho do vozu nalákat na pamlsek. Při použití „násilí“ si pes může spojit auto s nepříjemným zážitkem a cestování pak může trvale odmítat“.
Emoce musí stranou
Psí oči jsou psí oči, ale vy musíte vydržet, … pro jeho dobro! Pokud je pejsek v průběhu cesty neklidný, nereagujte. Jakékoliv uklidňování typu „Neboj se“ a podobně vede jen ke zvyšování stresu. Navíc jakýkoliv kontakt s vystrašeným zvířetem ho jen utvrzuje v tom, že jeho chování nese své plody. Pak už není daleko k tomu přimět svého pána, aby zvíře vzal na klín, nebo se mu jinak věnoval.
Domácí strava je domácí strava, ale …
… ale když to nejde, tak se nedá svítit. Pokud pejskovi běžně vyvaříte těstoviny s kuřecím masem anebo podobné lahůdky, vyplatí se na cesty vybrat granule složením podobné stravě, na kterou bylo zvíře zvyklé. Nový jídelníček začněte pejskovi podávat ještě před odjezdem, aby toho na něj později nebylo až příliš. V případě, že ho běžně krmíte granulemi, není co řešit. Hlavně žádné další změny.
Dále je dobré pro tato období organismus podpořit vitamínovými doplňky, které posílí fyzický i psychický stav zvířete. Dobře zafungují třeba extrakty z třapatky nachové a ženšenu. S velice podobnými účinky lze použít i aloe vera.
Co s sebou aneb Vyrážíme!
S sebou rozhodně nezapomeňte vzít misku a dostatečnou zásobu vody. Je naprosto nezbytné dělat zhruba po dvou hodinách cesty přestávky, se psem se projít a dát mu napít.
Je-li váš pejsek náchylný k nevolnostem v autě, nemusíte se mu bát před cestou podat běžný lék jako je třeba Kinedryl, potvrdil nám nutriční specialista Ing. Martin Kváš.