Vízum do Ruska vyřizujte s předstihem

Vízum do Ruska vyřizujte s předstihem

Jsme tak zvyklí na bezproblémové cestování v rámci schengenského prostoru, že většina z nás vůbec neví, jak to chodí se zařízením víza. Proto vás varujeme. Chystáte-li se do Ruska, vízum vyřizujte s dostatečným předstihem, optimální je asi měsíc.

Pokud přes Rusko pouze projíždíte, žádné povolení není potřeba, ale plánujete-li se tam vydat na dovolenou či obchodní cestou, bude potřeba ho vyřídit. Problémy, že by vám ho nechtěli vydat, jsou opravdu ojedinělé, je to spíš formalita. Ale dlouho to trvá a samozřejmě vás to bude něco stát.

Cestu je třeba plánovat dopředu

Ruská víza se zpracovávají na konzulátech (v Praze, Brně nebo Karlových Varech). S sebou musíte přinést potřebné dokumenty (cestovní pas, vízovou anketu z webu konzulátu, 2 fotografie, potvrzení o cestovním pojištění a pozvání) a samotné vyřízení trvá týden (za cenu 1720 Kč). Pokud jste ochotní zaplatit jim 2730 Kč, jsou schopni ho vyřídit do čtyř pracovních dnů.

Jenže musíte kalkulovat i s dobou potřebnou na získání pozvání. To je možné dostat od hotelu, kam se chystáte, nebo přímo od cestovní kanceláře. Pokud ho nemáte, dají se na internetu dohledat agentury, které vám ho zařídí. Například společnost Partnercis, s.r.o. zařizuje kompletní víza do Ruska včetně pozvání. Už pomohla stovkám Čechů a letos v tom hodlá pokračovat. Dokonce nabízí 20% slevu pro fanoušky hokeje, kteří v květnu pojedou fandit do Moskvy nebo Petrohradu.

Jaké druhy víz se vydávají?

Vízum si tedy můžete objednat přes internet, a když sdělíte všechny potřebné informace, agentura zaběhne na konzulát za vás. Musíte však vědět, jaké vízum vůbec potřebujete. Většinou to bývá turistické (pro cestování i krátké obchodní cesty), které se vydává na 30 dnů. V případě návštěvy soukromého charakteru (například pokud jedete na návštěvu za babičkou) se uplatňuje návštěvní vízum na dobu 90 dnů. Češi občas využívají také služební vízum na dobu 3 – 12 měsíců. K tomu je však potřeba služební pozvání. Nejsložitější je to s pracovním vízem, k němuž je potřeba dokonce test HIV.

Získat vízum do Ruska není nijak složité. Pokud si nejste jistí tím, co všechno potřebujete a jak ho vyřídit, nejlepší je kontaktovat agenturu. Ti už se o to postarají.

Mohlo by se vám také líbit

O dovolené do Ruska přemýšlejte raději předem

O dovolené do Ruska přemýšlejte raději předem

5 důvodů, proč vycestovat zrovna do Ruska

5 důvodů, proč vycestovat zrovna do Ruska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *