O dovolené do Ruska přemýšlejte raději předem

O dovolené do Ruska přemýšlejte raději předem

Přijde vám hloupé, že byste měli přemýšlet o dovolené, když nový rok teprve začal? To je sice pravda, jenže jsou země, o jejichž navštívení je dobré uvažovat trochu s předstihem. Rusko mezi ně kvůli vízům rozhodně patří. Vízum do Ruska sice lze získat i rychle, ale připlatíte si. Na pohodlné cestování v rámci Evropské unie jsme si rychle zvykli, a tak mnohdy zapomínáme, že když cestujeme mimo, čeká nás nemilé vyřizování formalit. Při cestě do Ruské federace potřebujete vízum, a to konkrétně takový typ, který odpovídá účelu vaší cesty.

Vízum do Ruska může být turistické, obchodní, humanitární, pracovní či třeba studijní. Liší se také na jednovstupá a dvouvstupá – musíte tedy brát v úvahu, jestli ze země hodláte vycestovat i do okolních států, nebo budete celou dobu na jejím území.

Co všechno je k vyřízení víza potřeba?

Vydají vám ho na konzulátu Ruské federace po předložení následujících podkladů a dokumentů:

  • cestovní pas s platností aspoň 6 měsíců po plánovaném návratu z Ruska a s dostatečným počtem volných stran (2 pro turistické a 3 pro služební vízum),
  • kopii pasu,
  • potvrzení o cestovním pojištění,
  • dokladová fotografie se stářím nanejvýš 6 měsíců,
  • pozvání do Ruska,
  • vyplněný formulář.

Podkladů tedy není zrovna málo, i jejich vyřízení vás bude stát nějaký čas. Budete se muset jít vyfotit, někdo bude potřebovat nový pas. A pak je tady ještě pozvánka, u níž si mnozí nejsou vůbec jistí, kde ji sehnat. Jak z toho všeho vybruslit nejelegantněji?

Nechte si s vyřízením víza pomoct

Vše sehnat, vyplnit žádost a odnést ji na konzulát stojí spoustu času. Proto lidé tak rádi svěří tuto nepříjemnou povinnost někomu jinému. Jsou společnosti, které všechno vyřídí za vás. Stačí, když jim dodáte potřebné podklady. Dokonce jsou schopné vám zařídit i pozvání, pokud jej nemáte.

Každopádně myslete na to, že konzulární úřad deklaruje dobu zpracování 7 pracovních dnů a bude po vás požadovat 1720 Kč. Sice si lze připlatit za express variantu (je o tisícovku dražší), ale i ta trvá 4 dny. Plánujte tedy výlet do Ruska s předstihem.

Mohlo by se vám také líbit

5 důvodů, proč vycestovat zrovna do Ruska

5 důvodů, proč vycestovat zrovna do Ruska

Vízum do Ruska vyřizujte s předstihem

Vízum do Ruska vyřizujte s předstihem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *