Lyžařská dovolená-nepodceňujte vybavení

Lyžařská dovolená-nepodceňujte vybavení

Plánujete na letošek lyžařskou dovolenou, ale máte již staré vybavení, nebo dokonce nemáte žádné? V tom případě vám možná přijde vhod pár tipů, co byste si mohli pořídit.

Sjezdové lyže

Základním náčiním, které budete na lyžařské dovolené potřebovat, tedy pokud ji nehodláte strávit na běžkách či sněžnicích, jsou sjezdové lyže. Při jejich výběru je třeba zohlednit, jak a kde jezdíte. Podle toho si vyberete tvrdost, šířku a krojení lyží. Délka se odvíjí od výšky vaší postavy. Nejprve si tedy zodpovězte otázku, jak dobře a sportovně jezdíte. Čím je vaše jízda dynamičtější a agresivnější, tím tvrdší lyže budete potřebovat. Pokud jezdíte spíše rekreačně nebo máte rezervy v technice, sáhněte po lyžích měkčích. Tolik se na nich nenadřete a odpustí vám případné chyby.

Řekněte si také, jaký je váš lyžařský styl a podle toho zvolte krojení lyží. Pokud vyznáváte krátké obloučky, budou pro vás nejvhodnější slalomky s rádiusem 11-13 metrů. Vyznavači středních oblouků si vyberou lyže z kategorie univerzálky s krojením 14 – 16 metrů. A pro ty, kteří milují rychlost v dlouhých otevřených obloucích, jsou tu obřačky s rádiusy přes 17 metrů.

Šířku lyže určuje terén, v němž se hodláte pohybovat. Úzké modely (do 70 mm pod botou) jdou rychle z hrany na hranu, ovšem maximální výkon podají jen na upravených tvrdých tratích. Odpolední rozbitá sjezdovka vyžaduje už spíše šířku kolem 75 mm, pokud chcete vyrazit občas i mimo sjezdovku, volte lyže s šířkou středu přes 80 mm.

Délka lyží by měla být přibližně o 10 až 20 cm menší, než výška vaší postavy, přičemž lyže pro kratší oblouk volíme v rámci tohoto rozpětí rovněž spíše kratší a naopak. Svou roli zde hraje i vaše hmotnost – pokud jste těžší konstituce, můžete si vybrat o něco delší lyže, než je uvedeno.

Lyžařské boty

Lyžařská dovolená-nepodceňujte vybaveníPro výsledný dojem z vaší jízdy jsou lyžáky stejně důležité jako lyže. Lyžařské boty totiž přenášejí vaše pohyby a tím i „řídící pokyny“ do lyží a kvalita tohoto přenosu rozhoduje o tom, jak vás lyže budou poslouchat. Stejně jako u lyží platí i u lyžařských bot, že čím lépe a agresivněji lyžujete, tím tvrdší boty potřebujete. Tvrdost boty udává takzvaný flex index, orientační hodnota, kterou každý výrobce určuje jinak podle svých interních kritérií.

Flex index komerčně vyráběných bot pro dospělé se pohybuje mezi hodnotami 50 – 130, přičemž pro začátečníky a rekreační lyžování se hodí přibližně rozpětí 50-75, pro sportovně zaměřené lyžaře 80 -100. Vyšší flex index si vyberou skutečně výborní a agresivní lyžaři.

Lyžařské helmy

Při pořizování lyžařského vybavení rozhodně nezapomeňte na helmu, která vás může ochránit před vážným úrazem. Při výběru lyžařské helmy dbejte zejména na to, aby vám helma dobře seděla na hlavě a nikde netlačila. Důležité je také kvalitní odvětrání, nízká hmotnost helmy a její kompatibilita s lyžařskými brýlemi. Helma rovněž musí mít odpovídající bezpečnostní certifikaci.

Mohlo by se vám také líbit

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Jaké dobroty zabalit na výlet?

Jaké dobroty zabalit na výlet?

Chcete vyrazit na dovolenou a zároveň ušetřit? Poradíme, jak na to

Chcete vyrazit na dovolenou a zároveň ušetřit? Poradíme, jak na to

S dodávkou se vydejte klidně až na kraj světa

S dodávkou se vydejte klidně až na kraj světa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *