Lachtaní miminko Amálka už i ve venkovním bazénu

Lachtaní miminko Amálka už i ve venkovním bazénu

ZOO Liberec je studnicí mláďátek všeho druhu. Nedávno jsme vás informovali o narození malé žirafí slečny a teď už se můžete těšit z asi dvouměsíční lachtaní samičky, která už po boku maminky Many, ale i tatínka Huga, vesele rejdí vnitřním i venkovním bazénem.

Menší potíže má zatím Amálka s vylézáním na břeh, ale i to se vždy na několikátý pokus podaří. Mládě je nebojácné – má údajně za sebou už i dvě výpravy na vrchol klouzačky včetně následných skoků pod hladinu. Společné rodinné plavání proběhlo bez nejmenších komplikací a dospělý lachtaní pár se nemohl dočkat rybích odměn, které skýtá pravidelné cvičení a krmení s ošetřovatelem.

Více o lachtanech hřivnatých

Domovinou lachtana hřivnatého čili lvouna jsou vody s písečným pobřežím na jihu Jižní Ameriky a na Falklandských ostrovech. Své jméno získal lachtan podle prodloužené srsti na krku, která vytváří dojem hřívy. Samec dorůstá velikosti až 2,5 m a váhy 250 kg. Samice dosahuje hmotností okolo 140 kg. Dožívají se 25 let.

V době rozmnožování se samci shromážďují do kolonie, kde si každý vybojuje své místo (takzvaný harém), na které láká samice. Nejsilnější samci mívají v koloniích až 80 samic, většinou však harémy čítají pod dvacet zvířat. V této době využívají zásobu podkožního tuku a vůbec nepřijímají potravu. Samice je březí 333 – 340 dní, poté rodí jedno mládě o velikosti 85 cm a váze 10 – 15 kg. Samice má schopnost svou březost pozastavit (tzv. odložená nidace), tak aby bylo mládě přivedeno na svět v ideální dobu.

Hlavní složku potravy tvoří ryby, dále i hlavonožci, korýši nebo tučňáci. Ve svém žaludku mají lachtani kameny, které jim pomáhají rozmělňovat potravu. K jejich přirozeným nepřátelům patří hlavně žraloci a kosatky. Pro svoji kůži a obavy rybářů ze zničení rybích populací byl lachtan hromadně vybíjen. V současné době se počet jedinců stabilizoval.

Mohlo by se vám také líbit

Pohodový celodenní výlet Ze Špindlerova Mlýna do Údolí Bílého Labe

Pohodový celodenní výlet Ze Špindlerova Mlýna do Údolí Bílého Labe

Smrtonosné pasti tropického skleníku Fata Morgana v Troji

Smrtonosné pasti tropického skleníku Fata Morgana v Troji

Přírodní syslí rezervace v Mladé Boleslavi

Přírodní syslí rezervace v Mladé Boleslavi

Africké trhy také v ČR

Africké trhy také v ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *