Jaké nejčastější chyby při cestách do zahraničí děláme a jak se jich vyvarovat?

Jaké nejčastější chyby při cestách do zahraničí děláme a jak se jich vyvarovat?

Mnozí z nás cestují do zahraničí poprvé s malými dětmi, jiní zase vyrážejí na dobrodružnou výpravu ve dvou či sami, někdo bude poprvé řídit auto v cizině. Každá cesta si žádá dodržení určitých pravidel, z nichž mnohá lze vyřídit ještě z domova. Tím se odvrátí možné komplikace, s jejichž řešením za hranicemi Česka by mohly být komplikace. Pokusíme se vám připomenout některá úskalí dovolené v zahraničí, jimž se můžete snadno vyhnout anebo je snáze překonat.

Zjistěte si co nejvíce informací o cílové destinaci

Nezáleží na tom, zda jedete s cestovkou, vyrážíte na vlastní pěst, s batůžkem nebo partou kamarádů či dětí. Informace o potřebných formalitách, nutnosti mít pas, o dětech zapsaných v pase, případně s dobrozdáním rodičů, kteří vám své ratolesti svěřili, vám ušetří spoustu byrokratických nepříjemností na místě. Pro půjčení auta si ověřte, zda v konkrétní zemi platí evropsko-unijní řidičák. Informujte se o kvalitě jídla a vody, případně se vybavte prostředky na čištění vody. Do této kategorie spadá i kompletní vybavení lékárničky prášky na průjem, na migrény, obvazy a spreje proti hmyzu. V oblastech s malárií používejte moskytiéru. Zjistěte si povinná i doporučená očkování. Nejvíce informací podává na svých stránkách Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Nepodceňte dostatečnou výbavu a turistickou výstroj

Kdo cestuje s agenturou a do bezpečných destinací, nemusí se tolik zaobírat obsahem kufru, neboť v případě, že něco zapomene, si může plavky, ručník, sluneční brýle, plážové žabky i opalovací krém dokoupit. Dobrodruzi, kteří vyrážejí s krosnou do hor a nepřístupných terénů, by měli mít na paměti vhodné oblečení, pevnou obuv i sandály, spacák, karimatku, vařič, lékárničku, mapu, čelovku, záložní baterie, mobilní telefon pro přivolání pomoci i informování blízkých o místě, kde se právě nacházejí. I když jsou v současnosti letenky i pas v elektronické podobě, zkopírujte si je do e-mailové schránky, ať je v případě ztráty či zcizení vždy můžete vytisknout.

Pojistěte se před ztrátou peněz i movitých věcí

Pokud vyrážíte do států Evropské unie, postačí vám bohatě eura a karta pro výběr z bankomatů. I o ty však můžete přijít. Mějte v kontaktech kamaráda v ČR, který vám převodem může potřebné peníze přeposlat. Při cestách za oceán se informujte o místní měně, pokuste se ji sehnat ještě v Česku. Jinak se vybavte alespoň dolary a kartou – v mnoha zemích lze vybírat z bankomatů. Neponechávejte nic náhodě a zjistěte si odpovídající pojištění do zahraničí. Lze si předplatit balíček, který zahrnuje jak náhradu léčebných výloh, tak ztrátu zavazadel, ale i nečekané výdaje. Podle stylu dovolené, druhů sportů a adrenalinových aktivit si zvolte vhodnou pojistku. Ti, kteří cestují letadlem nebo do hotelu, si můžou pojistit let i nenadálé situace v hotelu. Lze se pojistit i proti úpadku cestovní agentury. Vždy je lepší pojistit se proti možným zvratům během dovolené, než si ji nechat zkazit anebo se kvůli nepříjemnostem zadlužit.

Mohlo by se vám také líbit

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Jaké dobroty zabalit na výlet?

Jaké dobroty zabalit na výlet?

Chcete vyrazit na dovolenou a zároveň ušetřit? Poradíme, jak na to

Chcete vyrazit na dovolenou a zároveň ušetřit? Poradíme, jak na to

S dodávkou se vydejte klidně až na kraj světa

S dodávkou se vydejte klidně až na kraj světa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *