Jak připravit pneumatiky před dalekou cestou

Jak připravit pneumatiky před dalekou cestou

Pokud se rozhodnete vyjet na dovolenou vašim vlastním automobilem, není se čemu divit. Je to jeden z nejpohodlnějších způsobů, jak se někam vypravit. Osobní automobil vám dodá svobodu a budete se tak moct vypravit, kam zrovna chcete. Nebudete se muset vázat na žádnou cestovní kancelář, či zájezdový autobus.

Pokud se však autem na dovolenou chcete vydat, měli byste věnovat dostatečnou pozornost kontrole automobilu a dbát na jeho dobrý technický stav. Nejlepší je auto nechat podrobně zkontrolovat v servisu. Před dlouhou cestou je třeba věnovat speciální péči a pozornost pneumatikám.

Základním předpokladem je, že pokud cestujete v létě, máte auto přezuté na letní pneumatiky. Čemu se ale přesně při kontrole pneumatik věnovat? Tak za prvé je nutné překontrolovat tlak v pneumatikách. Jak ale poznáme, že tlak je správný? Hodnota tlaku, který by pneumatiky měly mít, je vypsána většinou na dveřích u řidiče, či na víku od nádrže, takže tam si hodnotu můžete překontrolovat. Před tím, než však pneumatiky začnete dohušťovat, měli byste zvážit, jak moc bude vozidlo zatíženo nákladem.

Pneumatiky by totiž neměly být podhuštěné, ale ani přehuštěné. Podhuštěné pneumatiky často zapříčiňují dopravní nehody, zvyšují spotřebu paliva až o 1%, ale i nerovnoměrné opotřebení. Pokud jsou pneumatiky naopak přehuštěné, mají zase příliš dlouhou brzdnou dráhu a nejvyšší riziko dopravní nehody je při vysokých venkovních teplotách, které v létě nastávají velmi často.

Dalším problémem se může stát hloubka dezénu. Hloubka dezénu by celou dovolenou měla být alespoň 3 mm. Ze zákona však nesmí být menší než 1,6 mm. Na rozdíl od českých policistů někteří zahraniční s kontrolou hloubky dezénu neváhají a klidně si ho při silniční kontrole přeměří.

Samozřejmě je výhodné mít po celou dobu dovolené jistou rezervu. Rezervní kolo by také mělo být před odjezdem zkontrolováno. Dobrý technický stav je totiž to nejdůležitější. Není také od věci, procvičit si výměnu kola a jiné banální opravy. Podobný defekt, nevíte-li si s ním rady, se vám totiž v zahraničí může velmi prodražit.

Mohlo by se vám také líbit

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Jaké dobroty zabalit na výlet?

Jaké dobroty zabalit na výlet?

Chcete vyrazit na dovolenou a zároveň ušetřit? Poradíme, jak na to

Chcete vyrazit na dovolenou a zároveň ušetřit? Poradíme, jak na to

S dodávkou se vydejte klidně až na kraj světa

S dodávkou se vydejte klidně až na kraj světa

1 thought on “Jak připravit pneumatiky před dalekou cestou”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *