Co je ESTA vízum do USA?

Co je ESTA vízum do USA?

Česká republika spadá do seznamu zemí, které jsou součástí takzvaného bezvízového programu. V praxi to znamená, že tuzemští obyvatelé mohou cestovat do Spojených států amerických, aniž by potřebovali vízum. Od počátku roku 2009 bezvízový program vyžaduje pouze cestovní rezervaci v rámci elektronického systému ESTA. Výrazně se tím zjednodušilo cestování do země za velkou louží a možnost procestovat státy USA se stala mnohem dostupnější.

Abyste mohli nasednout na letadlo, které míří do Spojených států amerických, musíte si zavčasu (nejméně 72 hodin před odletem) vyřídit cestovní rezervaci přes portál ESTAVISA. Stačí mít k dispozici strojově čitelný anebo elektronický pas, potom vám k vyřízení ESTA nebude nic bránit. Nespornou výhodou je, že celý proces probíhá prostřednictvím internetu, přičemž systém má pod svými křídly americké Ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS).

Nicméně musíme podotknout, že USA ESTA nepředstavuje vízum. Podklad by se dal charakterizovat jako oprávnění nastoupit na loď či letadlo směřující do Spojených států amerických. Hlavním důvodem této registrace je, aby cílová země získala přehled o cestujících ještě před jejich odcestováním. V případě zamítnutí si musíte požádat o návštěvnické vízum typu B-1 anebo turistické vízum typu B-2.

Jak si požádat o ESTA?

Pro žádost o povolení ke vstupu do USA stačí vyplnit formulář, který je na stránkách ESTAVISA.cz. Po ověření svých osobních údajů, že jste je zadali skutečně správně, odešlete žádost. Následně budete vyzvaní k zaplacení poplatku a obratem obdržíte cestovní dokument ESTA, který vás opravňuje odcestovat směr USA.

Jestliže plánujete zůstat v dané zemi méně než 90 dní (ať už za účelem turistiky, návštěvy či obchodu) a máte zpáteční či tranzitní letenku, potom by neměl být s vyřízením ESTA problém. Povinnost vyřídit si cestovní rezervaci platí pro dospělé i děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *