Motýli ve skleníku Fata Morgana
Ode dneška máte možnost navštívit úžasnou výstavu, ve které se skloubí krása tropických motýlů v jejich přirozeném prostředí-tedy mezi rostlinami. Botanická zahrada hl. m. Prahy zahájila oblíbenou výstavu motýlů. To ale není zdaleka všechno. Během pobytu ve skleníku si nezapomeňte všímat také kukel. Z nich se budou postupně líhnout další motýlci. O podívanou a nevšední zážitky nebude nouze. V nabídce také budou některé druhy rostlin, které si budete moci koupit a odnést domů.
První kukly z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou dorazily už 21. března a téměř okamžitě se z nich začaly líhnout „exponáty“. „Postupně vystavíme celkem 5390 kukel, které do botanické zahrady dorazí každý týden v oddělených zásilkách. Zastoupení jednotlivých druhů se v průběhu výstavy může měnit v závislosti na obsahu jednotlivých dodávek. Každý den výstavy tak bude svýmZastoupení jednotlivých druhů se v průběhu výstavy může měnit v závislosti na obsahu jednotlivých dodávek. Každý den výstavy tak bude svým způsobem unikátní,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Výstavu doprovází množství informačních panelů, kde se návštěvníci mimo jiné seznámí s tím, jak rostliny a motýli spolupracují při opylování. „Pro určité typy květů jsou motýli jedinými možnými opylovači, zejména pokud pestíky a tyčinky vyčnívají daleko do prostoru. Na rozdíl od včel sice nedokážou nabrat tolik pylu na své nožičky, do akce ale zapojí i jiné části svého těla. Pyl přenášejí na sosáku, na křídlech či hrudi,“ vysvětluje Eva Smržová, kurátorka výstavy. „Jak takové opylování probíhá, mohou návštěvníci výstavy sledovat na vlastní oči například u červeně kvetoucího ibišku druhu Hibiscus grandidieri,“dodává Eva Smržová. Motýli opylují také dlouhé trubkovité květy, kde se jiný hmyz neuplatní. Díky svému dlouhému sosáku totiž dosáhnou až na dno květu pro lahodný nektar.
Otevírací doba v dubnu: od 9.00 do 18.00 (út–ne, svátek)