Jaké nejčastější chyby při cestách do zahraničí děláme a jak se jich vyvarovat?
Mnozí z nás cestují do zahraničí poprvé s malými dětmi, jiní zase vyrážejí na dobrodružnou výpravu ve dvou či sami, někdo bude poprvé řídit auto v cizině. Každá cesta si žádá dodržení určitých pravidel, z nichž mnohá lze vyřídit ještě z domova. Tím se odvrátí možné komplikace, s jejichž řešením za hranicemi Česka by mohly být komplikace. Pokusíme se vám připomenout některá úskalí dovolené v zahraničí, jimž se můžete snadno vyhnout anebo je snáze překonat.
Zjistěte si co nejvíce informací o cílové destinaci
Nezáleží na tom, zda jedete s cestovkou, vyrážíte na vlastní pěst, s batůžkem nebo partou kamarádů či dětí. Informace o potřebných formalitách, nutnosti mít pas, o dětech zapsaných v pase, případně s dobrozdáním rodičů, kteří vám své ratolesti svěřili, vám ušetří spoustu byrokratických nepříjemností na místě. Pro půjčení auta si ověřte, zda v konkrétní zemi platí evropsko-unijní řidičák. Informujte se o kvalitě jídla a vody, případně se vybavte prostředky na čištění vody. Do této kategorie spadá i kompletní vybavení lékárničky prášky na průjem, na migrény, obvazy a spreje proti hmyzu. V oblastech s malárií používejte moskytiéru. Zjistěte si povinná i doporučená očkování. Nejvíce informací podává na svých stránkách Ministerstvo zahraničních věcí ČR.
Nepodceňte dostatečnou výbavu a turistickou výstroj
Kdo cestuje s agenturou a do bezpečných destinací, nemusí se tolik zaobírat obsahem kufru, neboť v případě, že něco zapomene, si může plavky, ručník, sluneční brýle, plážové žabky i opalovací krém dokoupit. Dobrodruzi, kteří vyrážejí s krosnou do hor a nepřístupných terénů, by měli mít na paměti vhodné oblečení, pevnou obuv i sandály, spacák, karimatku, vařič, lékárničku, mapu, čelovku, záložní baterie, mobilní telefon pro přivolání pomoci i informování blízkých o místě, kde se právě nacházejí. I když jsou v současnosti letenky i pas v elektronické podobě, zkopírujte si je do e-mailové schránky, ať je v případě ztráty či zcizení vždy můžete vytisknout.
Pojistěte se před ztrátou peněz i movitých věcí
Pokud vyrážíte do států Evropské unie, postačí vám bohatě eura a karta pro výběr z bankomatů. I o ty však můžete přijít. Mějte v kontaktech kamaráda v ČR, který vám převodem může potřebné peníze přeposlat. Při cestách za oceán se informujte o místní měně, pokuste se ji sehnat ještě v Česku. Jinak se vybavte alespoň dolary a kartou – v mnoha zemích lze vybírat z bankomatů. Neponechávejte nic náhodě a zjistěte si odpovídající pojištění do zahraničí. Lze si předplatit balíček, který zahrnuje jak náhradu léčebných výloh, tak ztrátu zavazadel, ale i nečekané výdaje. Podle stylu dovolené, druhů sportů a adrenalinových aktivit si zvolte vhodnou pojistku. Ti, kteří cestují letadlem nebo do hotelu, si můžou pojistit let i nenadálé situace v hotelu. Lze se pojistit i proti úpadku cestovní agentury. Vždy je lepší pojistit se proti možným zvratům během dovolené, než si ji nechat zkazit anebo se kvůli nepříjemnostem zadlužit.